Program začal v Luhačovicích už dopoledne Jarmarkem venkova, kde jednotliví finalisté prezentovali výrobky, pokrmy a nápoje svého regionu, tradice a zvyklosti, historicky a turisticky zajímavá místa a památky.

Vítězem a nositel titulu Vesnice roku 2022 se stala Kostelní Lhota ze Středočeského kraje. Druhé místo obsadila obec Třeštice z kraje Vysočina. Na třetím místě se umístila a pomyslné stupně vítězů tak uzavřela Poniklá z Libereckého kraje.

Zlínští hasiči překonali národní rekord v požárním útoku
FOTO: Zlínští hasiči překonali národní rekord v požárním útoku

Vítěz získá odměnu formou dotace ve výši až 2,6 milionů korun od Ministerstva pro místní rozvoj. V kategorii Cena veřejnosti, kdy o vítězi rozhodovali občané svým hlasováním, zvítězila obec Třeštice z kraje Vysočina. Koláčovou cenu za nejlepší domácí koláče pak obdržela Zašová ze Zlínského kraje.

Zdroj: Iva Nedavašková

Všechny přihlášené obce byly tradičně hodnoceny v následujících oblastech: koncepční dokumenty, společenský život, aktivity občanů, podnikání, péče o stavební fond a obraz vesnice, občanská vybavenost, inženýrské sítě a úspory energií, péče o veřejná prostranství, přírodní prvky a zeleň v obci, péče o krajinu, připravované záměry a informační technologie.