Debatu odstartoval dokumentární pořad odvysílaný v nedávné době Českou televizí. Mluví se v něm o dopadech, které by zejména průmyslová zóna Lomensko měla na životní prostředí.

V reakci na dokument založili odpůrci zóny v Lidečku na sociální síti Facebook diskusní skupinu, ke které se v dnešních dnech hlásí už na dvě stě osmdesát lidí. Objevily se i výzvy k sepsání petice proti zóně. „Jsem si jistý, že každý kdo žije v Lidečku a v okolí svůj podpis určitě rád přidá proti takovému plánování,“ napsal do veřejné diskuze na Facebooku například Jiří Lupač.

„Že je hlavním důvodem pro vybudování průmyslové zóny v Lidečku zvýšení příjmu rozpočtu je jasné. Ale nenašel by se jiný návrh, který by neměl požadavek na záběr půdy chráněného území a byl stoprocentně ekologický?“ ptala se zase účastnice diskuze Mirinda Surovcová.

S důvody, proč v Lomensku průmyslovou zónu nebudovat, přišli také ochránci přírody. „Daná lokalita leží v ose nadregionálního biokoridoru, který slouží pro migraci velkých savců,“ vysvětlil důležitost místa Michal Bojda z Lidečka, který působí jako dobrovolná stráž Správy Chráněné krajinné oblasti Beskydy.

Podle jeho slov využívá zvěř území Lomenska jako přechod mezi Javorníky a Vizovickými vrchy. „Byli bychom raději, kdyby zůstala jen jedna již existující zóna na Katrůchu. Leží sice v chráněné krajinné oblasti, ale biologicky není tak hodnotná, jako Lomensko,“ nechal se slyšet Bojda.

Vedení obce, podle starosty Vojtěcha Ryzy, živou debatu o průmyslových zónách vítá. Brání se ale předčasným závěrům. „Z televizního pořadu vyplynulo, že je vše rozhodnuto, a že se bude v Lomensku stavit továrna. Což samozřejmě není pravda,“ zdůraznil Ryza.

Potvrdil ale, že na městský úřad ve Vsetíně je podán návrh na nový územní plán, kde je v Lomensku navržena průmyslová zóna a v lokalitě Katrůch je návrh rozšíření stávající průmyslové zóny. „K tomuto návrhu se teprve budou vyjadřovat dotčené orgány například CHKO, Ředitelství silnic a dálnic, Povodí Moravy, Odbor životního prostředí, České dráhy, hygiena a další,“ vysvětlil starosta.

Na základě jejich připomínek se bude návrh územního plánu znovu diskutovat a upravovat. „U Lomenska již teď víme, že je tam několik návrhů, které jsou ve střetu. Je zde navržena přehrada či plánovaná rekonstrukce silnice I/57. Je tedy zřejmé, že otázka průmyslové zóny není akutní,“ uklidňoval Ryza.

Zastupitelé navíc vyhlásili, že odstoupí od záměru zóny v Lomensku, když CHKO povolí rozšíření již stávající a povolené zóny v lokalitě Katrůch.

Na dnešní odpoledne navíc vedení obce svolalo veřejnou schůzi, na které chtějí zájemcům o problematiku zón plány obce detailně vysvětlit. „Přiblížíme současný stav, i co výhledově plánujeme, zodpovíme veškeré dotazy. Zejména chceme vysvětlit, že nic není definitivně rozhodnuto,“ řekl starosta Ryza. Schůze začíná na obecním úřadě v Lidečku v sedmnáct hodin.

Čtěte také:

názor šéfredaktora Miroslava Urubka Lidečko