Na dlouhém stole se letos sešlo rekordních sedmatřicet vzorků pálenky, které organizátoři degustace rozdělili do dvou skupin. „Dvacet osm máme v kategorii trnková slivovice, devět řadíme do skupiny ostatních. Jsou tu třeba jablková, hrušková či meruňková pálenka,“ přiblížila pořadatelka Hana Klesková.

Koštovat mohl každý, kdo vzorkem do soutěže přispěl. V každé kategorii musel hodnotitel zvolit tři dle svého názoru nejlepší kořalky. „Jedné pak přidělí tři, jedné dva a poslední jeden bod. Na závěr se všechny body u jednotlivých vzorků sečtou a vzejde tak konečné pořadí,“ vylíčila pravidla Hana Klesková.

Na samotné koštování měli účastníci soutěžní ochutnávky téměř tři hodiny. Vzorky proto podrobovali důkladnému hodnocení. Sledovali řetízkování, nasávali vůni, zkoušeli chuť. Čas byl ale i na přátelské pobesedování. „Letos byla slabší úroda oproti jiným rokům. Bylo málo trnek,“ svěřil se během koštu Josef Fendrych z Liptálu.

Prozradil, že kromě minulého ročníku na žádném liptálském koštu slivovice nechyběl. Jeho pálenka zřejmě navíc patří mezi velice chutné. V minulých ročnících totiž Josef Fendrych nasbíral tři třetí a tři druhá místa. „Jenom to úplné vítězství mi pořád uniká,“ poznamenal Liptálan.

S jablkovou pálenkou přišel na sobotní košt další z místních Vladimír Kubíček. „Vloni jsem byl druhý. Letos to ale tak optimisticky nevidím,“ odhadoval na úvod degustace svoje šance.

Také podle něj bylo v minulém roce trnek málo. Ani začátek nové sezony zatím příliš nechválil. „Jsme na tom hůř oproti Všemiňanům na druhé straně kopce. Jim už všechno kvete a já ještě odhazuji sníh,“ postěžoval si Vladimír Kubíček.

Konečné pořadí jednotlivých vzorků vyhlásili organizátoři v podvečer. V kategorii ostatní pálenka zvítězil Tomáš Machala před Hanou Juřičkovou a Petrem Vaculíkem. Všichni tři jsou z Liptálu. Tři účastníci si také mezi vzorky poznali ten svůj.

Mezi trnkovými vzorky nejvíce chutnal ten, který přinesl domácí Petr Valchař. Druhý skončil Petr Vaculík z Liptálu a třetí Vladimír Zapalač z Jasenné. V této kategorii si svůj vzorek poznali čtyři lidé.

Závěrečnou tečkou za osmým liptálským koštem byla večerní zábava v doprovodu hudební skupiny 1+1.