Nepříznivé okolnosti měly za následek, že se sobotní turnaj zapíše do dosavadní historie jako nejslabší, co se účasti týče. Ke stolům s kartami zasedlo jen patnáct karbaníků. „Bohužel, někteří hráči se omluvili z rodinných důvodů, jiným zase nevyšla pracovní směna,“ omlouval nízký počet mariášníků hlavní organizátor turnaje Roman Číž.

Připomněl, že nejlépe obsazeným byl jubilejní desátý turnaj, na který přijelo šest desítek hráčů. „Hlavní cenou byla tenkrát sedmidenní plavba lodí po Středomoří od naší cestovní kancelář Riviera tour,“ připomněl Číž.

Zajímavé ceny čekaly na vítěze i tuto sobotu, proto ani nižší účast neubrala karetnímu klání na prestižnosti. Hrálo se v pěti kolech po padesáti minutách. V každém kole zasedali jednotlivý hráči ke stolu s vkladem sto korun, po jeho skončení poté zaznamenali, kolik kdo prohrál či vyhrál.

Z celkového součtu výsledků z jednotlivých kol pak vzešlo konečné pořadí. „Mariáš je velice pěkná hra. Je třeba u ní přemýšlet, sledovat a počítat karty, všímat si, jaké barvy už odhodili protihráči,“ připomněl Číž, bez čeho se žádný hráč mariáše neobejde.

Veledůležité je ovšem také štěstí, jak doplnil jeden z každoročních účastníků turnaje v Lidečku Zdeněk Plšek z Francovy Lhoty. „Hraji tady už sedm roků a myslím, že hráči jsou všichni na stejné úrovni. Hodně proto také znamená, jak jde karta. Já jsem zatím spokojený, po prvním kole jsem dvacet šest korun v plusu,“ řekl po první padesátiminutovce Plšek. Dodal, že karetních turnajů zvládne i dvacet za rok. „Jezdívám mimo jiné třeba na Bečvy či do Bohumína,“ prozradil mariášník.

Mariášové turnaje se v Lidečku konají již sedmým rokem vždy na počátku roku v únoru či březnu a poté na podzim v říjnu nebo listopadu. Jsou to jedny z prvních oficiálních turnajů, které se v regionu začaly pořádat.