„Za jeden a půl dne nám tady napadlo sedmdesát centimetrů sněhu. Není to fatální stav, ale nejsme schopní všechny místní komunikace udržet bez problémů průjezdné ve stanovených termínech. Někde je to šest hodin, někde dvanáct,“ vysvětlil opatření starosta Lidečka Vojtěch Ryza.

Podle jeho slov se uvedené týká zejména odlehlejších samot na pasekách, kde si ani sněhové frézy v potřebném čase často s bohatou nadílkou neporadí.

Stejné důvody vedly k vyhlášení takzvaného místního kalamitního stavu také starostku Francovy Lhoty Kateřinu Trochtovou. „V terénu máme veškerou dostupnou techniku, přesto nemáme všechny cesty průjezdné. Máme několik rodin, které jsou odříznuté od přístupu do obce,“ uvedla Trochtová. Podle ní se to týká odlehlých usedlostí přímo ve Lhotě či v místní části Pulčín.

S velkým zpožděním odjížděly z Francovy Lhoty také ranní autobusy. „Mnoho dětí proto ani nejelo do škol,“ netajila starostka. Největší problém je však podle ní s místem, kam nadbytečný sníh odvážet. „Už to není kam dávat. Nakladače odvážejí sníh na volné obecní pozemky, kde nám už ale vznikají hromady velikosti chalup,“ vylíčila Kateřina Trochtová.