Počet bouraček se oproti loňským devíti stům prázdninových havárií rapidně snížil.

„Tak výrazné snížení počtu evidovaných dopravních nehod je zřejmě způsobeno novými podmínkami pro nahlášení nehody,“ uvedla mluvčí zlínské policie Jana Bartíková. Řidiči jsou nově povinni přivolat k nehodě policii, pouze pokud dojde ke zranění osob či škoda přesáhne sto tisíc korun.

Nejčastěji se ve Zlínském kraji bouralo na Zlínsku a Uherskohradišťsku, kde počet havárií přesáhl stovku.

Nejvíce usmrcených má na kontě naopak Kroměřížsko, kde havárie nepřežilo sedm lidí. „V rámci jednoho okresu jsou to s počtem sedmi smrtelně zraněných nejhorší prázdniny za posledních několik let,“ okomentovala smutnou statistiku Bartíková. Jinak jsou prý počty zraněných srovnatelné s předchozím rokem.

„Výrazněji ubylo i nehod, na kterých se podílel alkohol. Loni to bylo 81 bouraček, letos 58,“ vyčíslila Bartíková. Ani takovéto ponížení prý ale není dostatečné. „Vzhledem k vysokému nebezpečí řízení pod vlivem alkoholu a tvrdosti postihu, které tyto nezodpovědné řidiče čeká, je to stále vysoké číslo,“ zakončila hodnocení.

Ke značnému počtu usmrcených na Kroměřížsku přispěla také jedna z letošních nejtragičtějších nehod, která se odehrála ve středu 22. července ve tři čtvrtě na dvě ráno u obce Rymice.

Ve zdemolovaném vraku Renaultu Megane vyhasly životy dvou devatenáctiletých dívek z Holešova a osmnáctiletého mladíka z Bystřice pod Hostýnem. Na vině byla nepřiměřená rychlost osmadvacetiletého opilého řidiče, který nezvládl průjezd levotočivou zatáčkou a auto po více než třicetimetrovém bočním smyku narazilo do pomníku z II. světové války a převrátilo se na střechu.

Viník nehody, který skončil v nemocnici jen s lehkými zraněními, měl v krvi 1,89 promile alkoholu. Po propuštění z nemocnice byl muž obviněn z ublížení na zdraví s následkem smrti a hrozí mu trest odnětí svobody až na deset let.