O ratolesti se o prázdninách mohou postarat soukromníci. Za poplatek je tam pro ně připravený program jako ve školce

Pro ně existují ve Zlínském kraji mateřská a rodinná centra, která jim je za určitý poplatek pohlídají. Otevřená ale nejsou neustále.

Například kroměřížské mateřské centrum Klubíčko má otevřeno jen od 19. července do 6. srpna. „Máme zajištěný program pro děti od 3 do 6 let,“ řekla provozní centra Zdenka Slaníková.

Dodala, že pro ty mladší je připravený pohádkový týden, pro ty starší zase akce Po stopách detektiva Klubíčka. Hlídání a strava není zadarmo. Týdenní taxa je patnáct set korun. „Maximálně můžeme pojmout dvacet dětí v jedné třídě. Ještě je pár míst volných,“ podotkla Slaníková.

V menších skupinkách pracují lektorky v rodinném centru Akropolis v Uherském Hradišti. Tam se také starají už o děti od roku a půl do 3 let. Podle vedoucí volnočasových aktivit Jitky Králíkové se v jejich celoprázdninové miniškoličce snaží vycházet z režimu normálních školek. „Dopoledne máme různé výtvarné dílničky, vycházky, oběd, spánek a podobně. Děti bývají po skupinkách po pěti, každou má na starosti vždy jedna lektorka,“ sdělila. Poznamenala, že se snaží vycházet maximálně vstříc také rodičům. „Volají i maminky, že potřebují pohlídat jen na druhý den třeba dvě hodiny. I to je možné,“ podotkla Králíková. Pro děti starší čtyř let je zase nachystaný příměstský tábor. Tam ale mohou jet bez rodičů jen ty samostatné a šikovné.

O malý počet dětí se starají i učitelky v mateřském centru eMCéčko ve Valašském Meziříčí, kde funguje letní miniškolička od 1. do 23. července. Tři týdny tam vyjdou rodiče na dva a půl tisíce. „Je ovšem také možné nahlásit se i jen na pár dnů. Musíme tu však mít deset až třináct dětí. Ne méně,“ informovala o limitu zástupkyně jednatelky Kateřina Moniaková. Podle ní se tady tak jako v ostatních centrech snaží nastavit režim, který bývá obvyklý v mateřských školách.

I na to navazuje zlínská školka Lenky Venterové. Zdejší program totiž probíhá celý v angličtině. „Po nějaké době si na to děti zvyknou. Nevidím v tom problém,“ uvedla Venterová. Doplnila, že celý měsíc hlídání stojí pět tisíc čtyři sta korun. Při dopoledním hlídání je to o dva tisíce levnější. „Denně máme otevřeno od šesti hodin ráno do šesti večer,“ dodala.

Omezený prázdninový provoz mají i mateřské školy. Každý týden je otevřená alespoň jedna, kam se sjíždějí děti z okolí.

Veronika Vágnerová