Hustý dým sledovaly z blízka desítky přihlížejících. Po chvíli jej pod kontrolu dostala parta chlapíků v černých helmách a bílých uniformách.

Naštěstí se nejednalo o opravdový oheň, ale pouze o dobře secvičenou ukázku dobrovolných hasičů z Lešné. Ti se rozhodli návštěvníkům parku přiblížit, jak se hasil oheň před sto třiceti lety. „Hasiči mají k dispozici historickou koněspřežnou stříkačku, která kdysi patřila Sboru dobrovolných hasičů Lešná," prozradila starostka SDH (sbor dobrovolných hasičů pozn. red.) Lešná Helena Hegarová.

Nyní je koňka, jak jí zdejší nazývají ve vlastnictví hasičů z DEZY. „Jsou ale velmi ochotní a o stroj se dobře starají. Proto je i po sto třiceti jedna letech plně funkční. Snad jen kola už jsou na tom trochu hůře," podotkla Helena Hegarová.

Koňka svůj úkol spnila bleskově

Okamžitě, co muži v uniformách zaznamenali sirény, spěchali do akce. z každé strany tlačili stříkačku čtyři muži. Postupně ji rozebrali, připojili na zdroj vody a poté začali pumpovat. „Znám to ze starých filmů, ale vidět takový stroj na živo je paráda. Člověk musí vynaložit velké úsilí, ale hadice vůbec začala stříkat. právem to byli opravdoví hrdinové," poznamenal osmašedesátiletý Lubomír Perdoch.

Zážitek to byl také pro děti, kteří z hasičské stříkačky nespustili oči. „Kdy už to bude stříkat?" ptala se malá holčička maminky. „Až napumpují dostatek vody,"odpovídala jí matka.

Chvíli to opravdu trvalo a hasičům to dalo zabrat. Nakonec se však oheň podařilo uhasit bez problémů.

Program trval až do večera

Ukázkou toho, jak vypadala práce hasičů před více než sto lety, nebyla však jedinou částí programu. už krátce před polednem se dobrovolní hasiči oblékli do uniforem, aby předvedli návštěvníkům námětové cvičení v dálkové dopravě vody. „Do Lešné se sjeli i dobrovlníci z okolních vesnic, aby nás podpořili a oslavili to s námi," podotkla Helena Hegarová.

Cestu do zámeckého parku si našel také Železný Zekon, který předvedl svou siláckou šou a na hudebním pódiu vystoupil vútěz Zlatého šlágru Radek Žalud.

Po skončení zásahu historickou stříkačkou připravili organizátoři pro děti pěnové hrátky. Jen máloktéré dítko odolalo a nehuplo do obrovské koule pěny.

Program v sobotu zakončila hasičská taneční zábava, na které zahrála skupina Svařák.

Do kostela se šlo v průvodu

Tím však oslavy kulatého výročí v Lešné nekončily. V neděli ráno se totiž krojovaní hasiči a hasičky sešli před hasičskou zbrojnicí. odtud se společně vydali do místního kostela.

V průvodu šly kromě dospělých členů také děti.

Sbor dobrovolných hasičů Lešná patří k nejstarším sborům v našem regionu. Mimo to patří mezi největší pracující složky v České republice.

Za dobu existence SDH se jeho členy stalo více jak 750 lidí. V dnešní době patří k aktivní složce vyjíždějící k požárům také dvě ženy.