Při této příležitosti se v pátek a sobotu uskutečnil v lázních první ročník plaveckého závodu Pohár přátelství. Oslavy měly i svůj společenský rozměr.

Zakladatelé organizovaného plavání i veřejnost společně zavzpomínali na začátky tohoto sportu ve městě v sobotu večer na setkání v mramorovém sále vsetínského zámku.

Plaveckého klání se zúčastnila přibližně stovka sportovců nejen ze Vsetína a okolních měst. Na startovní listině figurovala jména plavců také ze vsetínských partnerských měst – rakouského Mödlingu a polské Bytomi. „Závod byl koncipován jako pětiboj, kdy se v sobotu plavaly stovky všech stylů. Další den přišla na řadu závěrečná polohovka na dvě stě metrů,“ informoval Pavel Obr ze vsetínského plaveckého oddílu.

Organizátoři závodníky rozdělili do kategorie žen a mužů, kde se dále členili v závislosti na ročníku narození. Nejúspěšnější plavci a plavkyně ve všech kategoriích si vysloužili medaile a diplomy. Jejich slavnostní předání se odehrálo v sobotu před polednem.

Sobotní podvečer už poté patřil společenské části oslav. V mramorovém sále vsetínského zámku se sešla řada sportovců, kteří se před padesáti lety zasloužili o vznik organizovaného plavání ve městě. Od představitelů města si převzali ocenění.

Komponovaný pořad zahájila cimbálová muzika Jasénka. Hned poté se mikrofonu ujala starostka Vsetína Iveta Táborská a podělila se o vzpomínky na svůj plavecký výcvik. „Mnozí si jistě pamatujeme trenéra Anastaze Kocareva, který se nás snažil naučit, že voda je pro člověka to nejpřirozenější a odháněl nás od okrajů bazénu bidlem,“ připomněla s úsměvem starostka. „Nebo také Miloše Drobníka, jehož zvučný hlas nabral v akustice lázní ještě více na síle tak, že jsme všichni splývali s hlavou pod hladinou a báli se ji jen vynořit,“ přidala další úsměvný moment Táborská.

Po odlehčeném oficiálním úvodu se ke slovu dostal současný ředitel Městských lázní Vsetín Radek Fojtík a připomněl nejen jejich historii. „První veřejné lázně ve Vsetíně byly Parní a vanové lázně Josefa Bubely v Lázkách. V roce 1892 pak další lázně otevřel Michal Urbánek. Ty měly už také venkovní letní bazén, plněný vodou z náhonu,“ připomněl úplné počátky Fojtík. Od roku 1932 pak bylo ve Vsetíně v provozu městské koupaliště.

Místo pro nynější budovu městských lázní bylo zvoleno díky výhodné poloze na břehu řeky Bečvy. S jejich výstavbou začali dělníci na konci padesátých let minulého století. „Jejich výstavbu si přála široká veřejnost. Mluvil pro ně také fakt, že v té době bylo podle hlášení posádkové služby až devadesát procent mužů u odvodu neplavců,“ řekl Fojtík.

Slavnostní otevření lázní se uskutečnilo v roce 1961. Jeho součástí byl zápas ve vodním pólu, vystoupení akvabel i ukázky skoků do vody.

V té době budova lázní nabízela vedle bazénu 12 krát 25 metrů o hloubce až čtyři metry také dva skokanské můstky, saunu s mokrou i suchou párou, vodoléčbu či skotské střiky. „Lázně v té době plnily dva hlavní cíle. Naučit lidi plavat a rozvíjet sport,“ podotkl Fojtík.

V běhu času pak lázně doznaly řady změn. Dnes už nabízejí i vany s podvodní masáží, přibyl tobogan a venkovní terasa. Výrazné úspory energie zajišťuje moderní kogenerační jednotka. „Ročně nás navštíví až sto třicet tisíc lidí,“ zakončil Fojtík.

Ředitele lázní vystřídal poté další řečník, jeden z prvních trenérů plaveckých tříd a oddílů ve Vsetíně Miloš Drobník. Vzpomínání na padesát let plavání ve městě rozdělil po jednotlivých dekádách. „Tu úplně první jsem nazval obdobím růstu. To proto, že na začátku neznamenal Vsetín pro plaveckou veřejnost vůbec nic. Což se později změnilo,“ řekl Drobník.

Miloš Drobník připomněl zúčastněným první zakladatele a vedoucí plaveckých oddílů, ke kterým patřili Alexander Hlobil, Božena Štípková-Juřicová, Bohuslav Horešovský či Emil Kubík. „Ten je až dosud historicky vůbec nejúspěšnějším trenérem,“ zdůraznil Drobník. Připomněl také první úspěšné odchovance vsetínského plavání. „Patřili mezi ně Rostislav Lucbauer, který byl prvním vsetínským dorostencem na mistrovství republiky. Dále také Jan Kincl nebo Vítězslav Frank, který jako první získal první výkonnostní třídu v prsařských disciplínách. Velkými talenty byly také Blanka Dosoudilová či Marcela Zelová, první dívka, která vyhrála krajský přebor na sto a dvě stě metrů prsa,“ vyjmenoval některé sportovce Drobník.

Jedním z úspěšných odchovanců vsetínského plavání je také Rostislav Bureš. Vybojoval titul juniorského mistra republiky na sto metrů prsa. „Za mnohé vděčím právě trenéru Drobníkovi. Jsem rád, že mne na dnešní setkání pozvali. Mám tady řadu přátel,“ netajil se úspěšný reprezentant.