Kurzy začínají prvním únorovým víkendem a uskuteční se v prostorách sídla Valašského krajkářského a řemeslného spolku. „Přihlásit se může v podstatě kdokoliv. I ten, kdo nic neumí a chtěl by se s jednotlivými technikami seznámit,“ přiblížila Dana Šmelcerová ze spolku.

Kurzy se konají jednou měsíčně. Začíná se drátováním a pedigem.

„Pedig je košíkářství s moderním materiálem, se kterým se lépe pracuje. Začátečník tak nemusí bojovat s nepoddajným proutím,“ vysvětlila členka krajkářského a řemeslného spolku. Technikou drátování si pak prý účastníci vyzkoušejí oplést lahve, vajíčka i tvořit zvonečky.

Další vyučovanou technikou je paličkování. „Jedná se o příjemnou činnost hlavně pro ženy. Mohou si vytvořit spoustu textilních doplňků i šperků,“ podotkla lektorka Šmelcerová.

Nově vypsaným kurzem je pak šití šatů s profesionální krejčovou. Ženy si pod jejím dohledem vytvoří střih přímo pro svou postavu a poté šaty ušijí.

Zájemci se mohou přihlásit také do kurzů malby na textil i tvoření frivolitek. Nejoblíbenějším kurzem je však poslední dobou hlavně patchwork.

„Kurz patchworku je velmi oblíbený a drží se už docela dlouho. Umožňuje tvořit úžasné výrobky i méně zdatným švadlenkám,“ nastínila Šmelcerová.

Méně známou technikou je pergamano, což je tvorba papírových krajek vytlačováním a děrováním pauzovacího papíru. Vznikají díky ní krásná přání i prostorové ozdoby.

Lidé, kteří se chtějí přihlásit do některého z kurzů, by se měli ozvat do první únorové lekce telefonem či na emailu valasskykrajkarsky@seznam.cz.

„Můžeme se v klidu domluvit na případném zapůjčení pomůcek,“ vysvětlila členka řemeslného a krajkářského spolku.

Vyučovat se bude jednou měsíčně v pěti dvouhodinových blocích. Není přitom problém navštěvovat i více kurzů současně. „Kdo chce, může si za pololetí vyrobit třeba dvoje šaty a poté si je nazdobit v kurzech malování na textil nebo paličkování,“ dodala Šmelcerová.