Provozovatelé zimních sportovních středisek využili nízké teploty, a tak se jim na řadě míst podařilo rychle připravit sjezdovky a otevřít je ještě před Vánoci.

První areály začaly fungovat už v pátek. Patřil k nim vlek ve Stupavě na Slovácku. „Otevřeno máme denně od půl deváté ráno do půl deváté do večera, v pátky pak až do jednadvaceti,“ uvedla spolumajitelka Bohdana Orlová.

Od pátku se lyžuje také ve Skiareálu Troják v Hostýnských vrších na Kroměřížsku. Začíná se vždy v devět hodin dopoledne a milovníci zimních sportů mohou zatím jezdit jen na některých ze šesti tamních sjezdovek, v nejbližších dnech by však měly být zprovozněny všechny.

V sobotu otevírají i další střediska. Jedním z nich je například Skiregion Soláň-Karolinka na Vsetínsku, který zahrnuje sjezdovky Soláň-Sedlo a Soláň a svah v Karolince. „Ve všech areálech je otevřeno od devíti do šestnácti hodin. Pro ty, kteří v den otevření vytáhnou lyže poprvé, máme připraveny už i skiservisy a také lyžařskou školu,“ uvedl Jan Dudek, provozní vedoucí skiareálu. V Karolince jsou teď sjízdné dvě třetiny sjezdovky, v areálu Soláň-sedlo pojede vlek Sever a dětské lano.

Ohňostrojem zase zahájí novou sezonu Lyžařský svah ve Zlíně. „V současnosti máme nasněženo přes čtyřicet centimetrů, sněhové podmínky jsou velmi dobré. Areál otevřeme v sobotu v deset hodin dopoledne. Všichni malí návštěvníci dostanou od nás malý dárek, pro každého příchozího bude připraven zdarma teplý nápoj. Večer po setmění pak otevření areálu oslavíme ohňostrojem,“ uvedl Michal Cepek, ředitel firmy, která je novým provozovatelem sva­hu.

Zlínský svah letos nabízí několik novinek. Jednou z nich je například snowpark, který se nachází nalevo od sjezdovky s překážkami a umělými skoky. „Snowpark bude otevřen v příštích dnech po úplném zasněžení. Příští rok ještě plánujeme postavit první U-rampu na Moravě,“ dodal Cepek.

Milovníci lyžování mohou ode dneška zavítat i na jednu ze sjezdovek ve Skiareálu Razula ve Velkých Karlovicích.

Po týdenním zasněžování leží na sjezdovce Horal asi čtyřicet centimetrů sněhu. „Sněhová děla jsou v plném provozu a mrazivé dny umožňují intenzivní zasněžování. Ke spuštění kilometrové sjezdovky Razula je zapotřebí větší množství sněhu, provoz tak zahájíme až v dalších dnech. Podmínky zatím nejsou ideální ani pro spuštění snowtubingové dráhy a GoGEN snowparku,“ uvedl Leo Bača, ředitel Ski areálu Razula.

Sezóna v sobotu začíná i ve Skiareálu Synot Kyčerka ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku. Rozjede se malý dětský vlek i dětský koberec, otevřena bude takzvaná Výuková, 150 metrů dlouhá sjezdovka v přední části areálu. Ostatní sjezdovky budou otevřeny během několika příštích dnů.

V sobotu otevře také Skiareál Tesák v Hostýnských vrších na Kroměřížsku. Provoz vleků bude zahájen v devět hodin. V lyžařském středisku Pustevny se pak o tomto víkendu otevře lyžařská sjezdovka Pod Šumnou a také dětský provazový vlek.