„V kostele se sejdou jen moje rodina, varhaník a kurátor. I kdyby přišel ještě někdo, kdo o preventivním opatření nevěděl, předpokládám, že více než deset nás nebude,“ říká evangelický farář Daniel Heller.

První mši bude takto sloužit v neděli o půl desáté dopoledne. Přičiněním techniků přenos zařídí webová kamera a mikrofony používané k ozvučení kostela. Jejich výstupy se sejdou v počítači a budou zveřejněny na kanálu Youtube. Lidé budou moci bohoslužbu sledovat živě nebo si ji pustit později z archivu – stačí zadat odkaz Sbor evangelické církve Valašské Meziříčí.

Internetové přenosy bohoslužeb zde ale nejsou úplnou novinkou.

„Vysíláme je už několik měsíců. Zprvu byly určeny starým a nemocným lidem a ostatním věřícím, kteří nemohli do kostela přijít,“ vysvětluje Heller. Očekává, že nyní se okruh diváků a posluchačů rozšíří.

„Není to nic příjemného být celou dobu v záběru kamery. Na druhou stranu jsem rád, že pro lidi, kteří musejí zůstat doma, taková možnost vůbec existuje,“ připouští farář.

Ilustrační foto.
Večerní zavírání hospod je nesmysl, říká provozovatel vsetínského klub

Zrušení všech pravidelných nedělních bohoslužeb i svolaných sborových shromáždění doporučila v návaznosti na vládní zákaz také synodní rada Českobratrské církve evangelické. Stejně tak ruší nedělní bohoslužby i římskokatolické farnosti napříč Zlínským krajem.

Někde se chystají otevřít kostely pro omezený počet věřících třeba k soukromé modlitbě nebo přijetí svatého přijímání. Druhý případ platí například ve farnosti Uherské Hradiště, jak sdělil Deníku tamní děkan Josef Říha, který ale zdůraznil, že samozřejmě platí omezení, kdy může být v kostele najednou maximálně do třiceti lidí.

Jinak i zde odkazují věřící na internetové zdroje případně rozhlas a televizi.

„Lidé, kteří jsou doma a mají možnost využít rozhlasu (Radio Proglas či Český rozhlas) nebo Televize Noe, mohou svou nedělní povinnost splnit tou touto formou. Máme k tomu souhlas od biskupů,“ uvedl děkan uherskohradišťské farnosti Josef Říha.

Jménem České biskupské konference to potvrdil olomoucký arcibiskup Jan Graubner ve sdělení, které zveřejnilo Arcibiskupství olomoucké.

„V souvislosti s nouzovým stavem vyhlášeným vládou se prakticky ruší veřejné bohoslužby a další církevní akce. Toto opatření je zcela mimořádné a vyžaduje si tedy mimořádná řešení. Všichni věřící jsou z tohoto důvodu do odvolání dispenzováni (zbaveni povinnosti, zproštěni – pozn. redakce) od fyzické účasti na nedělních bohoslužbách. Bohoslužby je možné sledovat ve sdělovacích prostředcích a den Páně slavit v rodinném kruhu,“ uvedl Jan Graubner.

Vedoucí zahradnictví ve společnosti Městské lesy a zeleň Valašské Meziříčí Markéta Trefilová pečuje ve skleníku o kvetoucí aloe pravé; čtvrtek 12. března 2020
Oranžově kvetoucí aloe prozářily skleník meziříčského městského zahradnictví