Novinku v podobě jediné budovy, ve které najdou milovníci zimních sportů veškeré zázemí, připravili provozovatelé Lyžařského areálu Rališka na Horní Bečvě. „Na jednom místě najdou návštěvníci půjčovnu, ski servis, restauraci, sociální zařízení a další,“ vyjmenoval provozovatel Josef Vaníček.

Dvě nová vrtulová děla a sněžná tyč zajistí rychlejší zasněžování. „Hlavně vrtulová děla jsou modernější automatická zařízení, která jsou při nižší spotřebě elektřiny schopná vyrábět více sněhu i při kriticky nízkých teplotách blízkých k nule. Teď už jen potřebujeme dostatek vody a aby začalo mrznout,“ vyslovil přání provozní.

Start sezony: 12. 12.

Všechno je na Rališce připravené, lanovka má potřebné revize i údržbu. Provozovatelé hodlají zahájit sezonu nejpozději na vánoční svátky, pokud dovolí počasí, i dříve. Areál nabízí sedačkovou lanovku, velký vlek tatrapoma, menší vlek pro děti a provazový vlek pro lyžařské školy.

Dlouhé řady čekajících vozů v Hovězí se snad už staly minulostí. Ilustrační foto.
Hověžanům spadl kámen ze srdce. Opravy cesty i nový rondel jsou hotové

Kompletně připravení na sezonu jsou ve Ski areálu Karolinka. Lyžovat se začne příští středu v 8.30. „První testy techniky jsme dělali už dvacátého listopadu. Naplno zasněžujeme od minulého týdne. Máme dostatek sněhu prozatím na šest set padesáti metrech sjezdovky. Sníh pokrývá svah ze dvou třetin šířky,“ popsal provozní Jan Dudek.

Jako jiné areály investovali také v Karolince do zasněžovacího systému. Koupili nová děla a zasněžovací tyče. „V horní části jsme navíc rozšířili sjezdovku, což myslím lyžaři ocení. Už od prvního dne bude samozřejmě fungovat servis, půjčovna, restaurace i lyžařská školička,“ doplnil Dudek s tím, že ceny zůstávají jako vloni, jen u dvou skipasů se zvýší o deset procent.

Hlavně nic neuspěchat

Sněžná děla se rozjela koncem listopadu také ve Velkých Karlovicích. Na Razule zasněžují nepravidelně podle aktuální teploty. „Důležité je, abychom přípravu neuspěchali. To se nám v minulých letech osvědčilo. Povrch sjezdovek musí vydržet ve výborné kvalitě po celou zimu co nejdéle,“ vysvětlila mluvčí resortu Valachy Martina Žáčková s tím, že první lyžaři by se mohli pustit dolů ze svahu nejpozději na vánoční svátky.

Skipasy přes internet

Ve vyhledávaném lyžařském středisku na Kohútce v těchto dnech finišují s posledními úpravami. „Připravujeme umělý sníh a na sjezdovce Spartak (sjezdovka vedoucí směrem k Portáši pozn. redakce) přestavujeme nový vlek,“ prozradil provozovatel Josef Kocurek.

Novinkou je také nový e-shop, který bude sloužit k pohodlnému elektronickému zakoupení skipasů. „Systém bychom měli spustit patnáctého prosince. Přeju všem, aby byla dobrá zima. Pokud to podmínky dovolí, zahájíme lyžování čtrnáctého,“ informoval Kocurek.

Vedoucí noclehárny Charity Valašské Meziříčí Pavel Březovják (vlevo) a marketingový specialista Nemocnice Valašské Meziříčí Michal Václav (vpravo) u vozu plně naloženého darovaným oblečením a obuví. Letos zaměstnanci Nemocnice Valašské Meziříčí spolu se z
Zdravotníci z Meziříčí a Jičína darovali potřebným 250 kilogramů oděvů

Na Kohútce mají výhodu zadržovacích nádrží. Na sjezdovky mohou vracet vodu, která jim zůstala ze sněhu minulé sezony. Provozní předpokládají, že letos budou všechny lyžařské areály zápasit s nedostatkem vody.

Ten je i jedním z důvodů, proč se po mnoha letech nebude lyžovat na Pustevnách. Čím dál méně vydatné zimy, chybějící vodní nádrž a úbytek v potoku přispěly k nelehkému rozhodnutí provozovatelů areál letos uzavřít. „Letošní množství vody v potoku je díky extrémnímu nedostatku srážek mimořádně nízké. Situace je tak kritická, že množství vody není v žádném případě dostatečné ani k zasněžení jediné sjezdovky,“ vysvětlil vedoucí areálu Pustevny Petr Chrostek.

Kvůli klimatickým změnám v posledních letech neplatí, že v zimě je na Pustevnách ve výšce nad 1000 m n. m. sníh vždycky.

Další komplikaci pro lyžování na Pustevnách přinesl požár a následná obnova Libušína. Jednu z luk, kde se učily lyžovat děti, využívají dělníci jako zázemí pro stavbu Libušína. Teď jsou na ní požární nádrže, které tak navždy vyřadily jednu z nejoblíbenějších sjezdovek.

Přijďte si dnes s Deníkem zazpívat vánoční písně

Pustevny v úpadku

Úpadek lyžování na Pustevnách začal už mnoho let nazpět. Na vině nebyla podle provozovatelů jen zastaralá infrastruktura, ale především i to, že se historicky nepodařilo najít kompromisní řešení s ochranáři o rozšíření areálu.

Prudký růst nových lyžařských středisek zapříčinil od roku 2007 pokles zájmu lyžařů a tím i postupné zavírání nevytížených vleků. Momentálně zpracovávají provozovatelé moderní studii pro obnovu zachování lyžování na Pustevnách. Teď je ve stadiu schvalování územního plánu.

Počítá s úpravou a rozšířením několika sjezdovek. „Budou propojené a dvě z nich delší než jeden kilometr. První a nezbytnou fází celé výstavby je ale výměna jednatřicet let staré lanovky za novou, kabinovou,“ uvedl Petr Chrostek.

Jako důkaz víry v lepší budoucnost lyžování na Pustevnách je fakt, že provozovatelé stále platí za pronájem plochy sjezdovek a spolu s vynětím z lesního půdního fondu investují ročně statisícové částky pro udržení sjezdovek. V případě zrušení nájmu by se sjezdovky nevratně navždy převedly na lesní plochu.

Jiří Čunek
Vyberte otázky, na které hejtman odpoví