I přes velké vedro se soutěže zúčastnilo jednašedesát závodníků, z toho bylo deset žen. Dorazili také hasiči ze slovenského Papradna.

Závodníci museli v plné výstroji, vážící třiadvacet kilo přelézt hasičské auto. Poté je čekalo připevnění dvou hadic a běh do kopce. Tam museli převzít sedmdesátikilovou figurínu a přenést ji na vyznačené místo.

Další zastávkou bylo posunování pneumatiky pomocí kladiva. Následoval běh skrz les k dalšímu stanovišti, kde přenášeli dva dvacetilitrové kanystry s vodou. Během z kopce se dostali k přichystané hadici, kterou museli donést do cíle.

Soutěžící přišlo podpořit početné publikum. „Dokonce se přišel podívat i vzpěrač Jiří Orság. Já sám jsem hasič už více než čtyřicet let, ale disciplíny bych kvůli špatným zádům nezvládl," svěřil se místní Josef Orság.

Nejstaršímu účastníkovi, Stanislavu Kristovi z Bílovce nad Svitavou, bylo pětašedesát. „Uvidíme jestli to vůbec doběhnu," vtipkoval na startu.

Dalším veteránem hasičského sportu byl Miloš Kolář z Velkých Karlovic. Na závodech je už podruhé. „Nejtěžší část je bouchání kladivem do pneumatiky. Když se za to člověk dostane, do cíle doběhne," svěřil se dvaapadesátile­tý Kolář.

O náročnosti závodu svědčí i to, že u jednoho z hasičů museli zasahovat zdravotníci. „Pořádáme ho zde už pátým rokem. Letos jsme se spojili s hasiči z Růžďky a vytvořili Vsackou ligu. Doufáme, že se k nám postupně přidají další sbory," prozradil velitel soutěže Josef Řepka.

Příští měsíc se koná druhá soutěž, tentokrát v Růžďce. „Na konci se sečtou body z obou soutěží a vyhlásí se vítěz letošního ročníku Vsacké ligy," dodával starosta hasičů v Růžďce Filip Novosad.