Zatímco jinde je dojednáno, ve větších městech jsou podepsané koaliční dohody a někde se už tento týden zvolí na ustavujícím zastupitelstvu nové vedení, v Karolince čekají na vyjádření soudu. Kandidát za ČSSD Bohuslav Rožnovják i celá politická strana ČSSD podali návrhy k přezkoumání platnosti voleb.

Někdejšího místostarostu a zastupitele Karolinky Bohumila Rožnovjáka vedly k tomuto kroku informace, které dostal od členů volební komise.

„Údajně mělo dojít k porušení zákona. Volební komisaři pravděpodobně sčítali hlasy mimo volební místnost. A měli to být lidi ve velice úzkém vztahu ke stávající paní starostce,“ prohlásil kandidát za ČSSD.

Doplnil, že pochybení při volbách bylo více, spíše menšího charakteru, ale za nejzávažnější považuje sčítání mimo volební místnost.

„Konzultoval jsem to s vedením strany, která dala na soud podnět totožný s mým. Já jsem ho podával sám za sebe jako občan volič, ČSSD podávala jako duplicitní, možná trochu více rozpracovaný,“ doplnil Rožnovják.

Současná starostka Karolinky Marie Chovanečková se do vyřešení soudem nechtěla konkrétně k případu vyjadřovat.

„Pan Rožnovják podal podnět za sebe jako fyzická osoba a na poslední chvíli i ČSSD jako politická strana. Ale co je obsahem toho druhého podání nevím, proto k tomu nemám co říci,“ sdělila starostka.

Je pevně přesvědčená, že komunální volby proběhly v souladu se zákonem a v jejich průběhu nedošlo k žádným pochybením.

„Předmětná podání pokládám za účelovou reakci politických subjektů, které neunesly výsledky voleb.
To zcela popírá navrhovatel Bohumil Rožnovják.

„Neřeším určitě žádné mindráky. A kategoricky odmítám, že bych neunesl volební porážku. Naopak výsledek považuju za úspěch vzhledem k tomu, co sociální demokracie ve státním měřítku zažívá. Propad je veliký, v Karolince je to úspěch, že jsem se do zastupitelstva dostal,“ reagoval.

Rožnovják podle svých slov avizoval i s ostatními subjekty už před volbami, že se současnou starostkou do koalice nepůjdou.

„Paní starostka dobře věděla, že pokud její sdružení (SNK Karolinka – pozn. redakce) volby nevyhraje, půjde z vedení. Na základě toho mohlo k celé kauze dojít,“ doplnil Rožnovják a upozornil, že výsledek voleb byl velice těsný.

Jak soud rozhodne, si netroufl říci.

„Vůbec nechci předjímat. Soud by měl rozhodnout do dvaceti dnů, takže počítám někdy začátkem příštího týdne,“ vypočítal.

Lhůtu potvrdil mluvčí Krajského soudu v Ostravě, pobočky v Olomouci Michal Renda.

„Obecně platí, že v případě návrhů na neplatnost voleb soud rozhoduje usnesením, a to do dvaceti dnů ode dne, kdy návrh došel soudu s tím, že jednání není třeba nařizovat,“ informoval mluvčí.

To ale zatím platí pouze v případě podání návrhu k přezkoumání průběhu voleb ze strany ČSSD.

„Ve věci návrhu pana Rožnovjáka je s ohledem na obsah žaloby projednání nařízené. A to na 7. listopadu tohoto roku,“ uzavřel Michal Renda.