Přestože loňské závody registrovaných a neregistrovaných běžců museli pořadatelé kvůli nepřejícímu počasí zrušit, letošní podmínky nemohly být lepší. Do běžkařského zápolení se s vervou pustilo přes sto sedmdesát místních i přespolních dětí.

Závodníci, kteří zrovna nebyli na trati, své vrstevníky s nadšením povzbuzovali. „Jeď! Jeď! Přidej! To dáš, doženeš je!“ křičeli a doprovázeli své favority běžíce vedle nich. Podporou nešetřili ani jejich mentoři. „Kdes byl tak dlouho?“ ptala se po přetnutí cílové pásky učitelka svého zhruba třináctiletého svěřence.

Nadšené povykování, napětí a soustředění v obličejích malých závodníků přilákaly také kolemjedoucí sjezdaře. „Původně jsme mířili na jeden z karlovských vleků. Nakonec jsme se ale rozhodli dát přednost sledování tady těch capartů,“ přiznala například Petra Škubalová. Po zhlédnutí výkonu běžkařské drobotiny se pak se svým doprovodem shodla, že rychlé běžky vyzkouší také. „Jenom nevím, jak se na tom udržím. Jsou přeci jenom o něco užší než lyže,“ dodala se smíchem.

Krajského závodu mládeže se naděje běžkařského sportu mohly zúčastnit v několika věkových kategoriích. V závislosti na věku se pak odvíjela i délka tratě. Zatímco dorostenky a dorostenci závodili v pětikilometrové stopě, například předžáci a předžačky ve věku deset a méně zápolili na jednokilometrové trase. Při Karlovském poháru mládeže si to pak mezi sebou rozdali běžci i běžkyně na trasách dlouhých pět set i dva tisíce metrů.

Průběh samotných závodů si pořadatelé nemohli vynachválit. „Tak pěkně nebylo několik měsíců. Čistá modrá obloha, jasno,“ zhodnotil ředitel krajského závodu Roman Štvrtecký. Ve Velkých Karlovicích se nejen pořadatelé podobných závodů snaží pro běžecký sport vytvořit vhodné podmínky. „Děti si mohou ve škole půjčit lyže a se třídou si projet trať, která je upravovaná stále,“ podotkl.

Přestože byli pořadatelé se závody i počasím spokojeni, objevila se i podstatná „vada na kráse“. „Pozvali jsme školy z celého okresu. Závodníci přijeli až z Valašského Meziříčí. Například ze sousední Karolinky a Nového Hrozenkova ale nebyla účast vůbec žádná,“ nešetřil kritikou Štvrtecký.

Výsledky krajského závodu mládeže i Karlovského poháru mohou zájemci najít na stránkách karlovska50.cz.