O čtrnáct dnů dříve se stejná akce konala na Morávce v Moravskoslezských Beskydech, kde se školilo šestadvacet lidí. „Všichni zájemci dostávají speciální odborné školení o šelmách i o práci v terénu, včetně stopování a odlévání stop," přiblížil Miroslav Kutal z Hnutí Duha.

Na programu třídenního semináře v Huslenkách jsou přednášky a diskuze se zooložkou Danou Bartošovou ze Správy chráněné krajinné oblasti Beskydy, se šéfem a zoologem národního parku Malá Fatra Michalem Kalašem a s koordinátory monitoringu velkých šelem z Hnutí Duha.

Praktické zkušenosti dobrovolníci získají na terénních pochůzkách. Večerní program zpestří promítání filmů a videosekvencí z fotopastí zachycující přirozené chování velkých šelem. „Věříme, že účast dobrovolníků z celého kraje přinese v nadcházející sezóně mnoho zajímavých údajů o pohybu šelem. A šelmám samotným nižší riziko skončit s kulkou v boku," dodal Miroslav Kutal.

Vlčí hlídky již třináct let v Beskydech vyhledávají místa, kde se vyskytují rysi, vlci a medvědi. Jen během posledního roku vyrazily hlídky dvě stě devadesátkrát. Shromáždily přes tři stovky údajů o výskytu velkých šelem a dalších chráněných druhů. Svou přítomností v terénu chtějí také odradit případné pytláky od nelegálního lovu. „Za třináct let se projektu zúčastnily stovky dobrovolníků, kteří v terénu strávili tisíce hodin," uzavřel Miroslav Kutal.