Dvoupatrová stavba s vyhlídkovou plošinou postavená ve valašském stylu podle návrhu architekta Antonína Závady stojí v nadmořské výšce 664 metrů. V těsném sousedství meteostanice Maruška.

I nová věž bude už v brzké době sloužit k meteorologickým měřením, a také jako rozhledna volně přístupná turistům. Ti už ji ostatně nyní navštěvují, byť ještě není oficiálně otevřená. „Z věže je pěkný rozhled. Stavba samotná je moc pěkně udělaná. Je tu odvedený kus perfektní práce," pochválil novou dominantu Hošťálkové místní Jaroslav Gajdoš.

Rozhlednu postavili místní tesaři

A lidé v Hošťálkové mají být skutečně na co hrdí. Stavba je jejich se vším všudy. Na rozhlednu padlo 72 kubíků smrkového dřeva z obecních lesů a postavili ji tesaři z Hošťálkové. „Těší nás, že to mohla být právě naše firma. Rozhlednu stavilo pět chlapů po dobu šesti týdnů," řekl Antonín Papšík, majitel místní tesařské firmy, která má zkušenosti s dřevostavbami, prací na kostelních věžích a mimo jiné vyrobila také kolo pro mlýn v Mikulůvce.

S myšlenkou postavit na nejvyšším bodě ve vesnici meteověž, si v Hošťálkové pohrávali delší dobu. Až vznikl projekt s názvem Meteorologická věž – environmentální stanoviště pro výuku a setkávání dětí a mládeže. „Díky tomu se nám snad podaří vytáhnout některé děti od počítačů. Navíc tak podpoříme i turistický ruch," je přesvědčený starosta Hošťálkové Petr Laštovica.

Vyhlídková věž totiž stojí přímo na Hostýnské magistrále, kudy vedou klasické turistické trasy a v zimě také běžecké stopy. Za pěkného počasí jsou z vyhlídky vidět Pustevny, Martinské hole, Nízké Tatry i Lysá hora.

Vyhlídka je vybavená také meteorologickými přístroji

„Ve škole máme také skupinu dětí, které se zabývají meteorologií. Chodí na exkurze na stanici Maruška. Tady budou mít nyní další možnost," řekl Petr Laštovica. Dřevěná vyhlídka je totiž vybavená také meteorologickými přístroji. Budou zaznamenávat například rychlost větru či intenzitu slunečního svitu. Data pak návštěvníci uvidí na digitální tabuli, kterou vesnici věnoval Český hydrometeorolo­gický ústav.

Rozhledna na Marušce je téměř hotová. Podle starosty už zbývá jen dokončit potřebnou elektroinstalaci a upravit okolí věže. Stavba přišla na 480 tisíc korun. Devadesát procent nákladů pokryje dotace z ministerstva pro místní rozvoj.

Na slavnostní otevření se mohou lidé v Hošťálkové těšit ještě v první polovině prázdnin. Už nyní je ale jasné, že nová rozhledna najde i jedno možná nečekané využití. „Už máme nahlášené první zájemce, kteří zde chtějí mít svatbu," prozradil s úsměvem starosta Petr Laštovica.