Reagoval tak na zvěsti, že termín zahájení dlouho připravované akce je opět odložen. Stavba totiž nezačala ani v původně avizovaném srpnu. Podle zjištění Valašského deníku se tak nestane dřív než v polovině září.

Přitom původně byl začátek přestavby klasické křižovatky na kruhový objezd stanoven ještě před letními prázdninami. Pak investor, Ředitelství silnic a dálnic, přislíbil zahájení v červenci. Ani tento termín však dodržen nebyl.

„Nic na tom nezměnil ani fakt, že stávající křižovatka je v havarijním stavu. Z pohledu bezpečnosti nesplňuje vůbec nic. Platí to také o přechodu pro chodce, který u ní je," uvedl starosta Horní Lidče Josef Tkadlec.

Vlivem silné dopravy jsou v dezolátním stavu rovněž chodníky vedoucí kolem silnice. „Je zapotřebí, s ohledem na bezpečnost chodců, provést jejich rozsáhlou rekonstrukci. Počítáme také s umístěním dalších přechodů," dodal první muž vesnice.

Atypická silně frekventovaná křižovatka silnic, vedoucích mimo jiné i na Slovensko, už dlouhodobě nápor kamionů nezvládá. Aby jí projeli, museli řidiči často najíždět i na chodníky, které tak těžkotonážní auta zničila. Také proto v Horní Lidči kruhový objezd vznikne. Rozpočet na jeho stavbu je vykalkulován na 13,3 miliony korun.

Při stavbě však nebude vyznačena objížďka. Počítá se s tím, že vozidla budou projíždět stavbou. Dopravu mají řídit semafory. „Pro vesnici to bude obrovská zátěž," posteskl si Tkadlec.

Původně měla stavba kruhového objezdu v Horní Lidči skončit do zimy. Protože však byl termín zahájení stavby několikrát odložen, je jisté, že se tak nestane.

„Křižovatku dokončíme až na jaře. Uděláme to ale tak, aby na stavbě přes zimu nebyla žádná omezení," ujistil šéf Ředitelství silnic a dálnic ve Zlínském kraji Karel Chudárek.

Za průtahy mohou změny ve firmě, která vyhrála výběrové řízení na stavbu. Než stačili na Ředitelství silnic a dálnic vyhlásit vítěze, kompletně se proměnila. Právníci pak museli zjistit, zda je nová firma nástupnickou organizací té vítězné a spoustu dalších záležitostí.

„Naštěstí je to už všechno vyřešené. Také my budeme rádi, když začneme co možná nejdříve," pověděl Valašskému deníku ředitel Chudárek.

Kruhový objezd bude mít průměr 40 metrů. Umožní plynulou jízdu všem vozidlům. Včetně kamionů.

Místo současných tří z něj povedou čtyři výjezdy. Díky tomu budou moci řidiči po dokončení stavby odbočit také na místní komunikaci vedoucí ke kostelu a hřbitovu. Chodci získají namísto jednoho špatně umístěného přechodu čtyři nové.