„Je to potřeba. Chodit přes dědinu je čím dál nebezpečnější," pochvaluje si záměr radnice Hornolidečanka Marie Spurná.

Současná situace je zvlášť nebezpečná pro děti. Nejen však pro ně. „Do školky, ale i třeba na úřad se nedostanete jinak než po silně frekventované cestě. Bojíme se," dodala obyvatelka vesnice.

„Někdy je problém silnici přejít. Doufám, že projektanti nezapomněli i na nějaký ten přechod pro chodce," přidal se Pavel Matušinec.

Potřeby zvýšení bezpečnosti si byli zadavatelé i projektanti stavby vědomi. „Vytvořeny budou nové chodníky. Například i k mateřské škole či k vlakovému nádraží a autobusovým zastávkám. Vznikne tu také nový standardní a nasvícený přechod pro chodce i jedno takzvané přechodové místo," pověděl Valašskému deníku starosta Horní Lidče Josef Tkadlec.

Plánují lavičky a novou alej

Díky snahám radnice se centrum vesnice dočká rovněž nových parkovacích ploch a autobusových zálivů. To rovněž k zvýšení bezpečnosti lidí přispěje. Podle starosty je pak pamatováno také na bezbariérové přístupy do objektů. „Například do radnice," poznamenal Tkadlec. I to k bezproblémovému pohybu chodců a hlavně imobilních a hůře se pohybujících lidí patří.

Při tom všem v Horní Lidči myslí rovněž na oko obyvatel a návštěvníků vesnice. „Umístíme zde nové lavičky, odpadkové koše a postaráme se i o zeleň. Směrem k nádraží má vyrůst nová alej," dodal hornolidečský starosta.

V současné době radnice připravuje výběrové řízení pro dodavatele stavby ve středu obce. „Stanovujeme soutěžní podmínky," uvedl Tkadlec.

Podle něj soutěž o dodávku prací za přibližně sedm milionů korun spustí co nejdříve. „Rádi bychom totiž s pracemi začali už v červenci a hotovo měli ještě letos," řekl šéf radnice.

Investiční akce zaměřená na modernizaci středu Horní Lidče bude financována ze dvou zdrojů. Tím prvním a hlavním je Regionální operační program. Ten uhradí přibližně pětadvacet procent nákladů. „Zbytek peněz pak půjde z obecní kasy," zmínil se starosta Horní Lidče Josef Tkadlec.

Autor: Dušan Póč