Například kostelem sv. Mořice v Kroměříži se jen pár minut po sedmé hodině večerní nesl zpěv dětského sboru malá schola za doprovodu kytary a houslí. Jen o pár set metrů dál, v kostele sv. Jana Křtitele, tou dobou probíhala recitace poezie s náboženskou tématikou za hudebního doprovodu. Na své si přišli při prohlídkách kostelů i milovníci architektury a dějepisu.

Zdroj: Deník/Jakub Omelka

„Tradičně bývá pro návštěvníky připravena celá řada vystoupení dětí z církevní školy, z mateřské školy s církevním zaměřením. A to v tuto chvíli nešlo, protože školy začaly fungovat plnohodnotně až tento týden. Tudíž nemohly děti nic nacvičit. Vystoupení proto secvičila malá schola od sv. Mořice,“ řekl farník u sv. Mořice Štěpán Bekárek.

S organizací akce mají na faře již dlouholetou zkušenost.

"Hodně se opakují programy z předešlých let. Akorát s drobnými obměnami,“ pokračuje Bekárek a dodává, že kdyby pandemie vystavila konání projektu letos stopku, pouze by se letošní program přesunul na příští rok.

„Prostě bychom ho dali do šuplíčku a nic by se nestalo,“ usmívá se farník. S přípravami programu se začíná tradičně dva až tři měsíce dopředu.

Se Svazem seniorů přijely z Přerova obdivovat kroměřížské kostely i paní Květa a Blanka.

„Je to první zájezd po karanténě, tak si toho považujeme,“ je ráda paní Květa. „Když se dá, tak jezdíme. Tento zájezd byl třikrát odložen a nakonec to vyšlo až nyní na Noc kostelů,“ dodává seniorka Blanka.

Noc kostelů letos připadla na pátek 28. května. Ve Zlínském kraji se do projektu zapojilo 49 míst. Oproti ročníkům, které neovlivnila pandemie, je to výrazný pokles.