Možná se ale zmýlila. Její dům totiž začal stejně jako jiné stavby v okolí praskat. A šestapadesátiletá žena má strach, že vynaložené peníze a roky práce přijdou vniveč.

„Po silnici, která vede kolem domů začala jezdit nákladní auta, která vozí materiál na stavbu nových rodinných domů,“ vysvětlila Válková. A ukázala praskliny, které lemují okna. Jsou nové.

„Takové máme v celém domě. Většina je drobných, ale na některých místech se už zdi rozjíždějí víc,“ popsala žena, která žije z invalidního důchodu a na další opravy nemá peníze.

Stejně jako patnáct dalších majitelů domů i ona je přesvědčena, že za praskání zdí může přetížená silnice. Že se propadá, je vidět pouhým okem.

Podle místních lidí by proto pomohlo, kdyby město nechalo silnici opravit. A teprve potom dovolilo zahájit v lokalitě masivní výstavbu.

„Zatím tady nejezdí těch náklaďáků tolik, ale až se začně stavět, domy nám spadnou na hlavu,“ upozornila šestadvacetiletá Lenka Surovcová.

Jenomž s tím, že by město cestu opravilo, obyvatelé Hanžlova počítat nemohou. Radnice totiž na rekonstrukci nemá peníze.

Podle radních navíc neexistuje posudek, který by prokázal přímou souvislost mezi praskáním staveb a provozem na silnici. „Důvody mohou být různé. To, že Hanžlovem jezdí těžká technika, je pouze jedna z věcí,“ popsal situaci vsetínský místostarosta Petr Kořenek.

Radnice přesto hledá způsob, jak místní cestě ulevit. „Letos opravu nestihneme, a to nejen kvůli penězům. Nejméně rok potrvá projekční příprava,“ vysvětlil Kořenek.

Rychlým řešením by ale mohlo být omezení dopravy na havarijním úseku cesty, konkrétně tonáže. „Úředníci odboru majetkové správy a právníci města už tuto variantu připravují,“ doplnil místostarosta.