V pondělí se museli prokopat k poškozenému vodovodnímu řádu u katastrálního úřadu ve Vsetíně. Pracovníci úřadu i dalších firem, které sídlí ve stejné budově, se tak ocitli bez tekoucí vody. Pro tu si museli chodit k přistavené cisterně do garáží pod budovou. „Havárií na vodovodních řádech se za posledních dvacet dní extrémně nízkých teplot objevilo více než pětatřicet. Poruchy odstraňujeme denně,“ uvedl ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Vsetín Michal Korabík.

Firma má svá střediska ve Vsetíně, Valašském Meziříčí a Rožnově pod Radhoštěm. Vodaři vyjíždí podle potřeby. „V havarijních situacích nejdříve vyhledáme poruchu a oznámíme dotčeným lidem a institucím uzavření vody. Poté začneme s kopáním a opravou samotné poruchy,“ přiblížil postup Korabík.

Náklady na odstranění jednotlivých havárií se podle jeho slov pohybují v řádech desítek tisíc korun. Nejdražší jsou přitom právě výkopové práce. „Pro nás je ale důležité, aby voda tekla,“ zdůraznil ředitel Korabík.

Na možnou délku přerušení nebo omezení dodávek pitné vody pamatuje Zákon o vodovodech a kanalizacích. Vždy ale záleží na rozsahu havárie či poškození potrubí. Ne vždy lze také krátkodobý výpadek vyřešit přistavením cisterny s vodou. „V tak nízkých teplotách je to problematické. Stačí si uvědomit, při kolika stupních mrzne voda a kolik je venku,“ poznamenal Michal Korabík.

Letošní mrazy jsou podle něj extrémní. Komplikace, které nesou, se dají přirovnat k povodním. „Vloni jsme takové problémy neměli,“ byl přesvědčen Korabík.

Vedle potrubí mráz poškozuje také vodovodní přípojky, zamrzají též vodoměry. „V tomto případě upozorňují, že přípojka je majetkem vlastníka, nikoliv naší společnosti a vodoměr je povinen chránit před poškozením,“ uvedl Korabík.

V příštích dnech by se mohlo vodohospodářům i odběratelům vody ulevit. Meteorologové očekávají oteplení. Na vsetínské hvězdárně však ještě v pondělí ráno naměřili přízemní teplotu minus 23,6 °C. „Z předpovědí ale vidíme, že se od středy bude oteplovat, ke konci týdne až k nule,“ uvedl vedoucí hvězdárny ve Vsetíně Martin Leskovjan.