Zdejší klienti osobitým způsobem podpořili demonstraci proti zamýšlenému rušení sociálních výhod, kterou na tento den do Prahy svolala Národní rada pro zdravotně postižené.

K protestu se přidala také Lenka Stančíková. Její pětiletá dcera Adéla se narodila bez prstů na pravé noze, několik prstů jí chybí i na rukou. „Pokud přijdeme o příspěvek na kompenzační pomůcky, nebude se moci začlenit do běžné populace. Přitom mentálně je zcela v pořádku,“ vysvětluje Stančíková.

Dívka při chůzi používá protézu, která stojí padesát tisíc korun. Ročně potřebuje dvě protézy. Kromě těchto peněz by rodina měla přijít o příspěvek na provoz osobního auta. „Nemohli bychom dceru vozit k lékaři, do školky ani do zájmových kroužků. Několikrát ročně jezdíme na specializované pracoviště do Brna, každý rok jí lékaři dělají plastickou operaci. Ztráta příspěvků by náš rodinný rozpočet ohrozila,“ tvrdí maminka.

Se záměrem vlády připravit zdravotně postižené lidi o některé sociální výhody nesouhlasí ani klientka centra Jitka Drápalová. „Vůbec se mi to nelíbí. Přijdu o průkazku pro zvláště tělesně postižené i o důchod. Nevím, co budu dělat,“ neskrývá žena své obavy.

O konečném rozsahu sociálních škrtů na úkor zdravotně postižených lidí vláda zatím nerozhodla. „Když jsem si poprvé přečetla, o co všechno by měli přijít, zhrozila jsem se. Snad se pánové dohodnou a škrty nebudou tak obrovské, aby naše klienty vážně zasáhly,“ věří instruktorka valašskomeziříč­ského centra Lea Mazánková.