„Čekal jsem na mysliveckém posedu na černou zvěř. Po nějaké době jsem uviděl divočáka a úspěšně pálil,“ popsal myslivec, který na infikovaného kance narazil v pondělí 22. července a ihned zavezl vzorky zvířete do uherskobrodské Veterinární správy.

„Musí se tak kontrolovat každý ulovený kus zvěře. Bez výsledků rozhodně nedoporučuji s masem jakkoli manipulovat,“ dodal Pavel Petrůj.

U uloveného divočáka následně veterináři objevili onemocnění svalovce zvané trichinella. Tato nemoc se ve Zlínském kraji naposledy objevila v roce 2013 na Kroměřížsku. Po nalezení svalovce vydali krajští veterináři mimořádná opatření a zakázali manipulaci s černou zvěří.

„Na trichinellu budou na základě tohoto nařízení vyšetřovány také všechny nalezené uhynulé kusy vnímavé zvěře. Opatření budou trvat tři měsíce,“ řekl pro novinky.cz mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer.

Kvůli riziku choroby by měla být nyní všechna odlovená zvířata zkontrolována, podobně jako na jatkách porážené domácí prasata a koně. Letos bylo zatím vyšetřeno 71 000 kusů divokých prasat.

TOMÁŠ VOJKOVSKÝ