V roce 1949 jej namaloval plzeňský rodák, akademický malíř Karel Živný, který od roku 1931 působil u firmy Baťa. Maloval krajiny ponejvíce právě z Valašska a ze Zlínska.

Neméně zajímavý, jako obraz sám, je také způsob, jakým se dílo na prlovský obecní úřad dostalo. „S nadsázkou řečeno, obraz si nás vlastně našel sám,“ usmívá se starosta Jaromír Kratina.

Přispěl k tomu krátký popisek, který je uvedený na zadní straně plátna. Stojí tady: Zimní krajina – obec Prlov.

„Před nedávnem nám na úřad zavolal pán z antikvariátu ve Zlíně, kterého zmíněný popisek na obraze zaujal. Zeptal se, zda bychom o něj neměli zájem,“ popisuje šťastnou náhodu starosta.

Poté, co emailem dorazilo několik nafocených snímků obrazu, bylo rozhodnuto.

„Na první pohled se nám zalíbil. Ten obraz patří sem,“ říká Jaromír Kratina.

Plátno, za které obec zaplatila patnáct tisíc korun, vyplní místo na stěně kanceláře starosty, která byla dlouho prázdná.

„Centrálním bodem obrazu je dřevěnice, která stávala nedaleko dnešního obecního úřadu. Jsou na něm také některá stavení, která u nás dodnes stojí. Včetně domu, z něhož pochází můj otec,“ ukazuje starosta.

Pohled na Prlov v roce 1949 si ale nebude užívat jen on a případné návštěvy v jeho kanceláři. Reprodukce obrazu se dostala také na titulní stranu obecního kalendáře vydaného na aktuální rok 2021.

„Velmi brzy se nám začali ozývat místní, kteří na obraze poznali třeba svou chalupu. Probudilo to v nich vzpomínky,“ těší Jaromíra Kratinu.