„Už se tady neukazuj," křičeli na něj mimo jiné z oken sousedního panelového domu nespokojení Rožnované. Premiér ale musel cestou k autu zkousnout i daleko peprnější výrazy.

Předseda vlády zavítal do Rožnova, aby ve svém volebním okrsku hlasoval ve volbách do zastupitelstva Zlínského kraje a Senátu České republiky. Do „své" volební místnosti dorazil krátce po půl desáté večer. S jednotlivými členy volební komise se pozdravil podáním ruky.

Předseda vlády České republiky Petr Nečas se zdraví s volební komisí při volbách do krajských zastupitelstev a Senátu Parlamentu ČR v Rožnově pod Radoštěm; Rožnov pod Radhoštěm, Základní škola 5. května 1700, pátek 12. října 2012.

Přítomné novináře po vhození volebních lístků do urny nepřekvapil sdělením, že volil kandidátku své domovské ODS. Jak dodal, jejího sestavování se sám účastnil ve stranických primárních volbách. „Měl jsem tím možnost ovlivnit její složení. Preferenčních hlasů jsem ale nevyužil. Respektoval jsem tím rozhodnutí regionálního sdružení ODS," uvedl Petr Nečas.

Podle jeho slov mohou voliči prostřednictvím voleb zastavit rostoucí zadlužování krajů. „Je poměrně razantní. Za tři roky vzrostlo o padesát procent," upozornil předseda vlády.

Jak volby dopadnou pro jeho domovskou ODS si netroufl odhadnout. Záviset bude podle něj především na volební účasti. „Otevřeně řeknu, že ji vůbec netuším. Volební účast je do značné míry ruletou, protože odhadnout ji nedokáže nikdo z nás," poznamenal Petr Nečas.

Předseda vlády České republiky Petr Nečas vhazuje hlasovací lístky do volební urny při volbách do krajských zastupitelstev a Senátu Parlamentu ČR ve volební místnosti v Rožnově pod Radoštěm; Rožnov pod Radhoštěm, Základní škola 5. května 1700, pátek 12. ř

S kým by ale jeho spolustraníci na krajské úrovni měli spolupracovat, v tom má premiér jasno. „Já jsem vždycky říkal, že máme dávat přednost koalici stran od středu doprava," vybídl v Rožnově Nečas.

Volbu prvního muže české vlády sledoval houf novinářů, z nichž většina přišla i kvůli přes den avizovanému vystoupení bývalého řidiče olomouckého dopravního podniku Romana Smetany.

Smetanu poslal soud za mříže, protože politikům mimo jiné na plakáty přimaloval tykadla. Smetana měl v pondělí nastoupit do vězení, ale neudělal to. Podle dokumentaristů Víta Klusáka a Filipa Remundy, kteří byli ve volební místnosti přítomní, byl bývalý řidič připravený v Rožnově oslovit premiéra, představit se mu a nechat se zatknout policií. Nakonec se ale neukázal.

Filmaři tvrdili, že s ním mluvili po telefonu, který poté vypnul. Podle nich buď Smetana narychlo změnil plán, nebo jej policie zatkla. „Vůbec netuším, jak souvisím s problémy pana Smetany. Navíc jsem řekl veřejně, že když jsem se viděl s namalovanými tykadly, tak jsem se sám sobě líbil," reagoval na jejich tvrzení Petr Nečas.

Dodal, že proti Romanu Smetanovi nic nemá. „Ale dodržovat zákony musíme všichni, pan Smetana i já," poznamenal předseda vlády.