Devatenáct tisíc lidí si oddechne díky tomu, že se v druhé etapě projektu Čistá řeka Bečva, která je novodobé historii největší investici do zlepšení životního prostředí na Valašsku, postaví dalších zhruba sto šedesát kilometrů kanalizace. Za jednu a půl miliardy.

Lidé vyvážejí obsah jímek daleko

Obyvatelé Francovy Lhoty musí nyní obsah odpadních jímek vyvážet až do septiku ve Vsetíně. Tedy pětadvacet kilometrů daleko. To je vyjde na pět tisíc korun. Když musí jímku vyčistit dvakrát do roka, částka se násobí. „Nejsou to zanedbatelné peníze,“ řekl starosta obce se šestnácti sty obyvateli, Karel Matůš.

Na výstavbu kanalizace se těší. A to i přesto, že se bude muset Francova Lhota kvůli její výstavbě, která přijde na 148 milionů korun na patnáct let zadlužit. A minimálně na dva roky zmrazit veškeré investice do obce.

"Dotace pokryje 78 procent nákladů. Zhruba 30 milionů ale bude Francova Lhota splácet. Dva miliony ročně. Tedy skoro třetinu svého ročního rozpočtu.

„Bečva už ale nutně potřebuje vyčistit. V létě, kdy je nízký stav vody, v ní plavou už jen splašky. „A nechávat zátěž čištění odpadních vod na lidech, není dobré, když už máme možnost se do druhé etapy projektu Čistá řeka Bečva zapojit,“ upozornil Matůš.

V Lačnově žije devět set lidí. „Většina z nich má jímky, které vyváží to do septiku v Lidečku, který je vzdálen sedm kilometrů. „Cena za odvoz se tak vyšplhá na tři a půl tisíce, když to násobíte třemi, je to vysoké číslo, poznamenala starostka Marie Vlčková.

Výstavba kanalizace přijde Lačnov na zhruba 90 milionů korun. A i když 78 procent pokryje dotace, obec si bude muset na zbytek půjčit.

„Bude to pro nás sice zátěž. Také my budeme muset nejméně na dva roky zastavit veškeré investice,“ přiblížila Vlčková.

Také Liptál, který má něco přes tisíc čtyři sta obyvatel, bude muset na patnáct let omezit investice. Přesně tak dlouho totiž bude muset splácet čtyřicetimili­onový úvěr.

Celkově si tam totiž výstavba kanalizace vyžádá 160 milionů korun.

„Kdybychom se ale do projektu nezapojili, nechali bychom zátěž čištění odpadních vod na obyvatelích obce. A to jsme nechtěli,“ vysvětlil liptálský starosta Miroslav Vaculík s tím, že obyvatelé tamních domů vyváží jímky do deset kilometrů vzdálených Slušovic.

Celkové náklady na realizaci projektu Čistá řeka Bečva se vyšplhají na miliardu korun. Dotace, kterou už koncem dubna schválil výbor Operačního programu životní prostředí a jež ještě musí posvětit bruselští úředníci, pokryje 78,03 této sumy.

Odkanalizování kromě Francovy Lhoty, Lačnova a Liptálu dočkají například také Velké Karlovice, Hovězí, Polanka, Lhota u Vsetína a městské části Valašského Meziříčí, Rožnova pod Radhoštěm a Vsetína.

Jen ve Vsetíně bude proinvestováno více než 120 milionů korun. Za tyto peníze bude vybudována splašková kanalizace na Hrbové, Horní Jasence, Vesníku, v Dlúhém, Za Díly, v Malém Skalníku a v Semetíně,“ vylíčil Jaromír Kudlík vsetínský místostarosta a předseda Sdružení obcí mikroregionu Vsetínsko, které je investorem akce.

V následujících měsících bude probíhat projektová příprava s cílem získat stavební povolení.

„To bychom měli získat ještě letos, příští rok by pak měl proběhnout tendr na zhotovitele. Samotná realizace je naplánována na roky 2012 a 2013,“ uzavřel Kudlík.