„Letos jsme ještě žádný zvýšený příliv psů nepocítili,“ sdělil například Jiří Olivík, ředitel valašskomeziříčské společnosti TS, která ve městě útulek spravuje. Podle něj lidé většinou alespoň měsíc s novým přírůstkem v rodině vydrží.

„Potom ale zjistí, že zvířátko je sice krásné, ale jsou s ním starosti a zbaví se ho,“ poznamenal Olivík. Proto také očekává, že první odložení psi se v útulku objeví na přelomu ledna a února. „Podle zkušeností z předešlých let by to mohlo být až deset zvířat,“ odhadl ředitel.

V meziříčském útulku se psi v žádném případě nemají špatně.

„Minulý měsíc jsme jim ve spolupráci s radnicí pořídili šest nových, zateplených kotců,“ uvedl Olivík. Současné mrazy by tak čtyřnozí obyvatelé útulku měli přečkat bez úhony.

Ani v nedalekém Vsetíně se zatím nemusí zvýšeným přílivem nových psů zabývat.

„Po silvestrovských oslavách se u nás objevili tři zaběhnutí psi, ale ti už se dostali zpět svým právoplatným majitelům,“ prozradil pracovník zdejšího útulku Jan Moravčík. Dodal, že ani s odstupem času po Vánocích se lidé ve Vsetíně svých čtyřnohých miláčků nezbavují.

Stejný komfort, co se zateplení kotců týče, prozatím vsetínský útulek nabídnout nemůže.

„Vše je otázkou financí, které nám v tuto chvíli radnice poskytnout nemůže,“ povzdechl si Moravčík. Úprava jednoho kotce by podle něj přišla na více než dvacet tisíc korun.

„Do letošního roku jsme však alespoň stihli dokončit opravu popraskané střechy po předloňské tuhé zimě a přívalech sněhu,“ uzavřel Moravčík.