Odborníci připouštějí, že v Lípě, kde majitel přišel o sedm zvířat, útočili vlci ze Vsetínska. „Odhadujeme, že v oblasti Beskyd se pohybují dvě vlčí smečky. I když poslední útok nebyl pro vlky zcela typický, s devadesáti procentní pravděpodobností jsem přesvědčená, že šlo právě o ně,“ uvedla zooložka z Chráněné krajinné oblasti Beskydy (CHKO) Dana Bartošová.

Upozornila, že přílišné obavy z vlků přesto nejsou na místě. „Vlk je predátorem spárkaté zvěře, na hospodářských zvířatech závislý není. Útočí pouze tehdy, když se mu situace přímo nabízí. Na ovcích, jako na snadné kořisti, pak například učí lovit mláďata. K tomuto případu zřejmě došlo i v Lípě,“ poznamenala Bartošová s tím, že za poslední roky byly škody na hospodářských zvířatech, způsobené vlky, minimální.

Obavy po posledním krutém útoku ale nemají jen chovatelé. „Do lesa bych sama nešla. Divokých zvířat se bojím, i když si nemyslím, že by primárně útočila na lidi. Mohla bych ale překvapit například samici s mládětem, která by si moji přítomnost mohla vysvětlit jako útok,“ svěřila se Dominika Jarošová z Francovy Lhoty.

Divokých zvířat se paradoxně nejméně bojí lidé, kteří žijí na vzdálených usedlostech. „Podstatná věc je, že máme psa. Cítím se s ním bezpečná. Pokud někdo ovce pase volně v přírodě, musí počítat, že mu je nějaká šelma napadne. Sama jsem tady vlka ještě neviděla, spíš se bojíme lidí, než divokých zvířat,“ pousmála se Markéta Pazourová, žijící na horské usedlosti Hajdovy paseky, vzdálené asi tři kilometry od Zděchova.

Chovatelé ovcí na Valašsku se už v naprosté většině případů s divokými šelmami žít naučili. „Stopy vlků, kteří slídí kolem našich ohrad, občas nacházíme. Chováme ale Šarplaninské pastevecké psy, kteří stádo spolehlivě ochrání. Máme je už od štěňátek a tím, že mezi ovcemi vyrůstali, se ještě upevnil jejich ochranářský pud,“ řekla Jana Kocůrková z Halenkova.

Jiní chovatelé ovcí spoléhají zase na kvalitní zábrany. „Vlků se samozřejmě bojíme, proto používáme zesílený ohradník se čtyřmi dráty. Psy máme také, border kolie. Ti ale nejsou určeni jako ochranáři, pouze pomáhají při pastvě,“ podělil se Ladislav Gargulák z Prlova.