Založit ji hodlá soukromá společnost ze Slovácka. Vhodné prostory pro to již má. Rodina, která má zájem o hospodářský způsob života, dostane příležitost dlouhodobě farmařit na usedlosti v Chráněné krajinné oblasti Beskydy. Farmář, ať už samotný, nebo s rodinou, získá k dispozici zemědělskou usedlost na samotě ve Velkých Karlovicích Tísňavách.

Záměrem je vybudovat farmu s chovem domácích zvířat, výroba tradičních domácích produktů, jejich prodej, prezentace výroby a podobně. „Vidím v tom velmi dobrý počin. Farma by mohla pomoci nejenom k zachování tradičního chovu a pěstování, ale také by mohla přilákat do regionu další turisty," vyjádřil se Jindřich Pokorný z Horního Vsacka, jehož součástí Velké Karlovice jsou.

Součástí zamýšleného areálu farmy je několik hospodářských budov. „Zvířata zde ještě nejsou. Je tedy na dohodě s případnými zájemci, zda by si do objektu chtěli nastěhovat svá zvířata, nebo bychom jim je obstarali. V tuto chvíli hledáme potenciální zájemce a zjišťujeme jejich konkrétní představy a plány, na základě kterých se rozhodneme, komu dáme přednost," uvedla výkonná ředitelka společnosti Jitka Langerová. Cílem celého projektu je vybudovat klasickou valašskou farmu, která by dokázala veřejnosti a především dětem přiblížit tradiční život na Valašsku.

Farma by měla nabízet nejen seznámení dětí s hospodářskými zvířaty, ale také například jízdu na koních nebo třeba výrobu sýrů a dalších domácích produktů.

„Největší šance samozřejmě mají zkušení farmáři. Nic však nebrání tomu, aby farmu zaplnila například nadšená rodina s dětmi," dodala Langerová.

Snahu společnosti ze Slovácka radnice ve Velkých Karlovicích vítá. „Zatím sice žádné bližší informace k záměru nemáme. Pokud dojde ale k realizaci, bude to dobré. Pomůže to nejenom těm, kteří na farmě získají práci, ale také například k zachování tradice či k zatraktivnění našeho regionu," vyjádřil se včera pro Valašský deník starosta Velkých Karlovic Miroslav Koňařík.

Zájemci o zapojení se do výzvy Hledá se farmář získají bližší informace na telefonu 601 334 667.