Na provoz přístroje a dalších souvisejících zařízení získala v pondělí nemocnice povolení Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

„Pomocí takzvaného CT simulátoru jsme začali přípravu prvních tří pacientů,“ sdělil primář onkologického centra Milan Kohoutek. Jak dodal, CT simulátor jsou vlastně dvě zařízení v jednom. „Jednak provedeme vyšetření počítačovým tomografem, který je součástí přístroje. Na jeho základě v obraze, který zařízení ukáže, zakreslíme cíle, které budeme pomocí urychlovače ozařovat. Díky plánovacímu systému se pak určí pomocí různých výpočtů složení záření, které použijeme,“ vysvětlil Kohoutek.

Upozornil, že při ozáření se pak musí dbát zejména na to, aby se nepoškodily zdravé tkáně. „Díky tomu, že máme nejmodernější přístroje, dokážeme dát bezpečně i silnější záření do menšího místa, než je možné u starších typů urychlovačů. Je také výhodou, že tomograf a simulátor sloužící k přípravě, která je složitá, jsou spojeny v jednom zařízení. Snižuje se tím možnost chyby v ozáření,“ poznamenal.

Během prvních dvou měsíců by chtěli pomocí urychlovače ozařovat zhruba jednoho pacienta denně. „Po dalším doplnění personálu onkologického centra by se měl počet zvyšovat,“ podotkl primář.

Úspěšnost i doba léčby jsou podle Kohoutka různé. „Někdy se ozařuje přímo nádor, jindy místo, odkud byl vyříznut, aby se zničily jeho zbytky. Někdy lze třeba už jen zmenšit potíže nebo třeba zastavit krvácení, takže úspěšnost léčby nelze shrnout jednou větou,“ přiblížil primář. Ozařovací proces je přitom od pěti dávek záření v jednom týdnu do pětatřiceti během sedmi týdnů. Ozařovat se má začít příští týden.