O kolumbária na vsetínském hřbitově je mezi lidmi zájem velký. „Schránka na urnu vyjde levněji, než pohřeb do země. A protože v současné době nikdo moc peněz nemá, většina asi volí způsob, který je moc nestojí. Jenže volných míst ubývá," uvedla například pětapadesátiletá Vsetíňanka Marie Juhaňáková.

Poptávku o umístění v urnovém háji navíc zvyšuje fakt, že ubývá ploch pro hroby. „Ke všemu je v horní části hřbitova pod zemí voda, která veškeré výkopy komplikuje. Lidé ale využívají ještě vsypovou loučku nebo sklípky pro urny, na které máme místa ještě dost," prozradil zdejší hrobník, pracující pro vsetínské technické služby, Libor Koňař.

V poslední době se ale setkává se zvýšeným zájmem o kolumbária. „Na volná místa se chodí lidé ptát každou chvíli. Moc jich nám tu ale v současnosti nezbývá," uvedl Koňař.

Dodal, že jedno okýnko bývá pronajímáno obvykle na dobu deseti let za sto korun. S přibývajícím počtem zájemců tak pracovníci technických služeb musí řešit situaci přístavbami.

V současné době kapacita hřbitova přesahuje čtyři a půl tisíce míst. Z toho téměř tři tisíce tvoří hroby a hrobky. Kolumbária zabírají kolem osmi set míst.

Poslední dostavbu zde provedli před dvěma lety, kdy tímto způsobem přibylo více než stovka míst.

„Nyní připravujeme postavit dalších zhruba sto padesát míst. Umístěny budou po levé straně hřbitova na volné ploše pod současnými kolumbárií," prozradil ředitel příspěvkové organizace Technických služeb města Vsetín Lubomír Střelec.

Zatím připravují podklady pro stavební povolení a čekají na peníze od města. „Hotovo by mohlo být nejspíš až v příštím roce," uvedl Střelec.

Kromě toho prý připravují na hřbitově pro lepší orientaci nový informační systém. Mimo jiné v něm budou vyznačeny i hroby významných osobností. „Chceme také najít způsob, jak snížit spotřebu elektřiny ve smuteční obřadní síni," dodal.