Radnice proto rozšířily plány zimní údržby. V některých vzrostla délka komunikací, o něž se města starají, až na dvojnásobek.

Na vsetínskou radnici se zatím obrátili tři lidé, kteří spadli na zledovatělých chodnících. „Musí ještě doložit lékařské zprávy, které předáme pojišťovně, která zahájí šetření,“ vysvětlila mluvčí města Eva Stejskalová. Městský úřad ve Vsetíně zajišťuje údržbu sto padesáti kilometrů chodníků, což je o čtyřicet kilometrů více než loni. Jen v lednu stál město úklid sněhu tři miliony korun.

Přesto se lidem zdá, že se po městě chodí špatně. „Na mnoha místech se vůbec nedá bezpečně projít. Už jsem párkrát spadla, naštěstí se mi nic nestalo,“ postěžovala si Vsetíňanka Lenka Myslíková.

Podle starostky Květoslavy Othové ale není v silách městského úřadu zajistit úklid tak, aby byly všechny chodníky schůdné ihned poté, co nasněží. Máme stanovené priority. Kde je to nejdůležitější, tam začínáme. Například u škol, zastávek, u nemocnice,“ upozornila Othová.

Na radnici ve Valašském Meziříčí se už obrátili se žádostí o odškodnění čtyři lidé. „Jedna žena si na ledu zlomila kotník, další muž uklouzl tak nešťastně, že rozbil výkladní skříň,“ přiblížil první dva případy mluvčí meziříčské radnice Josef Beneš s tím, že městu zatím nikdo ze zraněných nedodal kompletní písemné podklady. „Měli by předložit plánek s označením přesného místa, kde k pádu došlo, popis, v jakém stavu byl chodník v době zranění a dobrozdání lékaře,“ popsal Beneš.

Meziříčská radnice se stará o šestačtyřicet kilometrů chodníků. Letos si vysloužila za úklid sněhu od obyvatel města ostrou kritiku.

„Letos je zimní údržba nejhorší za dlouhá léta,“ zdůraznil předseda osadního výboru Křižná Ján Lacko. Úklid sněhu podle něj začal, až když byl ušlapán a vlivem oblevy se proměnil v led. „A když se odhrnuje z parkovišť, končí na chodnících,“ přisadil si ještě Lacko s tím, že s chůzí na zledovatělých komunikacích mají problém zejména staří lidé i maminky s kočárky.

Radnici v Rožnově pod Radhoštěm zatím nikdo o odškodnění nepožádal. „Lidé se už ale úředníků dotazují, co mají udělat, když se zranili, takže určitě brzy oficiální žádost dostaneme,“ vylíčil mluvčí města Tomáš Gross. Městský úřad zde zajišťuje zimní údržbu dvaceti kilometrů chodníků. „Je jasné, že půl hodiny poté, co nasněžilo, nemůže být všude uklizeno, začínáme tam, kde je největší pohyb lidí,“ upozornil Gross s tím, že v současné době by ale měly být všechny chodníky ve městě dobře schůdné.