Kanceláře obecního úřadu se nacházejí v prvním patře budovy v centru obce Liptál.

„Schody vedoucí do patra jsou poměrně prudké a především pro starší příchozí obtížněji překonatelné,“ uznává starosta Liptálu Milan Daňa.

Komfortnější přístup měla vyřešit vestavba výtahu, při následném plánování ale padlo rozhodnutí, pustit se do mnohem rozsáhlejších úprav.

Budova tak kromě výtahu získá také jednotný dominantní vstup, který nahradí nynější dva vchody – jeden vedoucí do části, v níž sídlí obecní úřad, druhý do zdravotního střediska.

„Středisko, kde mají ordinace praktická lékařka pro dospělé a praktická lékařka pro děti, chceme také zmodernizovat. Bude se tedy jednat o přestavbu celého spodního patra,“ přiblížil starosta.

Zmizí také nynější zastřešené podloubí, před budovou tak vznikne prostor pro venkovní posezení, jež budou moci využívat hosté nové plánované kavárničky.

Požární nádrž prohlédne. Vznikne výletiště s rybníkem a zázemím pro cyklisty

Nedaleko hlavní silnice vedoucí z Liptálu směrem na Syrákov se nachází stará požární nádrž. Místo zvané Žabárna projde do budoucna zásadní proměnou. Nádrž nahradí rybník, kolem kterého vznikne výletiště se zázemím pro cyklisty, turisty i návštěvníky případných kulturních akcí.

„Připravujeme projekt zaměřený na zadržování vody v krajině. Jeho součástí je právě vznik nové vodní plochy. Bude na místě dnešní požární nádrže, kterou přestavíme na rybník,“ potvrdil starosta Liptálu Milan Daňa.

Nejprve je ale potřeba dotáhnout do konce převody dotčených pozemků od státu do vlastnictví obce. Potom bude možné požádat o odpovídající dotaci.

Nově vzniklá vodní plocha ale nebude sloužit pouze pro zadržení vody v krajině, bude mít i rekreační účel. Stejným místem totiž do budoucna povede také trasa Cyklostezky Bečva, která propojí Vsetínsko a Zlínsko.

„Naše představa je taková, že v kolem rybníka vznikne jakési výletiště, příjemné odpočinkové místo s potřebným zázemím pro cyklisty a další návštěvníky. Měl by zde být bufet, herní prvky pro děti a také parkoviště. V budoucnu by se zde mohly konat i některé kulturní akce,“ plánuje starosta Liptálu. 

Sport soustředili na jedno místo. Nový areál čeká další rozšíření

Ze dvou fotbalových hřišť zachovali jen jediné. Zrušením druhého získali v Liptále spoustu místa pro další sportoviště.

„Na jeho místě vznikla hned tři jiná hřiště. Jedno hokejové, jedno víceúčelové s nízkým kobercem například pro tenis, třetí hřiště je fotbalové s umělou trávou,“ vyjmenoval starosta Liptálu Milan Daňa.

Zbylo místo také pro běžeckou tartanovou dráhu, sportovní areál je rovněž nově osvětlený. Řečí peněz, jednalo se o investici zhruba devět milionů korun.

Obec navíc plánuje sportoviště dále rozšiřovat například o pumptrackovou dráhu či hřiště na plážový volejbal. Využít chtějí v Liptále také možnosti získat dotaci na rozšiřování sportovní infrastruktury, kterou vypsala Národní sportovní agentura. V plánu jsou stavební úpravy budovy, která již nyní v areálu stojí a slouží jako zázemí pro sportovce.

„Rozšíříme ji na dvojnásobek nynější velikosti, budou zde šatny, sprchy či sociální zařízení. Zvětšit chceme také bufet,“ prozradil Milan Daňa.