Kometu s poněkud krkolomným názvem C/2022 E3 (ZTF) objevil teprve loni v březnu jeden z dalekohledů robotické přehlídky Zwicky Transient Facility (ZTF), která se nachází na observatoři Mt. Palomar v Kalifornii.

„Kometa ZTF se okolo Slunce pohybuje po velmi protáhlé eliptické dráze a ve vnitřní oblasti Sluneční soustavy již minimálně jedenkrát byla,“ popsal odborný pracovník Hvězdárny Vsetín Pavel Svozil.

Zároveň ale dodal, že zmíněná situace nastala zhruba před 47 500 lety.

Jestli ji tenkrát někdo na naší planetě spatřil, lze jen těžko odhadovat. Každopádně letos budou mít pozemšťané jedinečnou možnost. Nejblíž ke Slunci se kometa dostala 12. ledna a k Zemi se nejvíc přiblíží 1. února, konkrétně na vzdálenost 42 milionů kilometrů.

“Nejvyšší jasnosti by měla dosáhnout na přelomu ledna a února, kdy by mohla překonat hranici viditelnosti pouhým okem,“ upozornil Svozil.

Od pátku 27. do neděle 29. ledna (vždy od 18 do 19 hod.) si kometu budou moci zájemci prohlédnout během mimořádných pozorování na vsetínské hvězdárně, která je pobočkou Muzea regionu Valašsko. Zdejší odborní pracovníci budou mít pro příchozí připravené dalekohledy a zajímavý výklad.

„Upozorňujeme, že pozorování se uskuteční jen za vhodných podmínek. Doporučujeme sledovat Facebook Muzeum regionu Valašsko, kde bude aktuální informace, zda se akce daný den uskuteční nebo ne,“ doplnil Svozil.

Další podrobnosti najde na stránkách www.muzeumvalasko.cz a @muzeumregionuvalasko.