„Jurkovič byl výrazným představitelem naší secesní architektury. Vytvořil velice osobitý národní styl, výrazně ovlivněný lidovou architekturou,“ uvedla majitelka firmy Ludmila Trtíková.

Přiznala, že je potěšena, že došlo i na medaili připomínající člověka, který po sobě na Valašsku zanechal tak výraznou stopu. „Tento architekt proslul především svými zcela originálními stavbami na beskydských Pustevnách: chatou Maměnka, horskou útulnou na Radhošti, a také stavbami v Luhačovicích,“ připomněla.

Autorem výtvarného návrhu medailí je vynikající český umělec, akademický sochař Vladimír Oppl. Vyrobeny jsou z ryzího stříbra a zlata. Na lícní straně medaile je vyobrazen dosud nerealizovaný návrh monumentální dřevěné brány, který Dušan Jurkovič představil poprvé ve Vídni roku 1900.

Na jejím pozadí je stylizovaný ornament vycházející z původní malby podbití zvoničky na Pustevnách s přesahem vyřezávaných dřevěných šindelů. „Na rubové straně medaile je vyobrazen další nerealizovaný návrh na dřevěnou rozhlednu s typickými prvky lidového stavitelství karpatské oblasti,“ popsala Ludmila Trtíková.

Medaile budou k dostání ve dvou základních provedeních zlaté a stříbrné. Pro náročné sběratele připravuje výrobce ještě speciální sérii se zvláštní povrchovou úpravou a pořadovým číslem. „Náklad tohoto špičkového provedení je pouhých dvě stě padesát kusů,“ informovala Ludmila Trtíková. Zájemci si tyto unikátní medaile mohou prohlédnout pouze v prodejnách firmy ve Vsetíně a v Praze, nebo přímo objednat na internetových stránkách zlatnictví. Detailní fotografie medaile jsou i na stránkách www.Jurkovic.cz