Příprava a zavádění pásků, sloužících k uvázání roušky okolo hlavy, patří k nejpracnějším a časově nejnáročnějším operacím.

„Proužky už není nutné zdlouhavě překládat, udělá to zavádeč. Potom stačí jenom sešít je strojem,“ vysvětluje jednatřicetiletý frézař z Krhové, jenž se 3D tisku věnuje ve volném čase.

Podle plánku staženého z internetu dosud vyrobil okolo dvaceti pomůcek. Prostřednictvím starostky je věnoval dobrovolným švadlenám v jejich vesnici, část rozdal kolegům v zaměstnání.

„Moc nám to pomáhá. Práce se zaváděčem je super,“ pochvaluje si dvaašedesátiletá Marie Šimčíková. Vychytávku nejvíce ocenila, když nedostatkové gumičky musela nahradit nastříhanými proužky bavlněné látky, které bylo nutné pracně překládat.

Marie Šimčíková šije roušky se svou sestřenicí, s níž se dohodla na dělbě práce. Z materiálu dodaného obecním úřadem jich společně ušily okolo dvou set. Část vlastnoručně ušitých ochranných pomůcek obyvatelé Krhové věnovali valašskomeziříčské nemocnici, která je rozdělí mezi své ambulance a oddělení.