Před třemi lety totiž tyto instituce vytipovaly takové obory, o jejichž absolventy je ze strany firem zájem. A ten by měl zůstat nezměněný i přes současnou hospodářskou krizi.

„Je po nich skutečně poptávka, doslova hlad. Víme to díky spolupráci s firmami. Na některé učně již firmy čekají, vybraly si je během praxe. Víme o společnosti, která je v podstatě tvořena pouze našimi učni,“ konstatoval zástupce ředitele Střední odborné školy Josefa Sousedíka ve Vsetíně Radim Kotrla.

Absolventů oborů těch zaměření, ke kterým směřuje podpora Zlínského kraje, se vyskytuje v evidenci pracovního úřadu velmi málo, a v případě strojních mechaniků, nástrojařů nebo lakýrníků dokonce nikdo. „Zejména stavební profese byly v loňském roce poptávány nejčastěji a přes útlum strojírenské výroby neevidujeme ani větší počet kvalifikovaných strojírenských dělníků,“ konstatovala mluvčí zlínského úřadu práce Miriam Majdyšová.

Programu podpory učňovských řemesel se v současné době účastní na dvanáct stovek mladých lidí. Výběr podporovaných učebních oborů byl podle Majdyšové stanoven s ohledem na skutečné požadavky trhu práce a na nízké počty na Úřadu práce evidovaných absolventů těchto oborů.

„Program vznikl na základě zájmu firem, které pociťovaly nedostatek řemeslníků určitých profesí. Cílem projektu byla podpora řemesel, o které by bez ní nebyl mezi žáky takový zájem. To se podařilo,“ řekl krajský radní zodpovědný za školství Josef Slovák.

Radní podotkl, že zájem o podporované obory je mezi žáky velký a stále roste. Zlínský kraj je přitom v Česku průkopníkem v podpoře učňovského školství v tak velké míře.

„Budeme samozřejmě za pomoci škol mapovat další profesní dráhu letošních prvních absolventů. Jsme si vědomi toho, že nelze zabezpečit jejich okamžitý nástup do zaměstnání ihned po vyučení, nicméně dlouhodobá perspektiva se jeví velmi optimisticky,“ dodal Slovák.

Ředitelé škol, které se programu podpory řemesel účastní věří, že se jejich studenti opravdu na trhu práce brzy ujmou. Zároveň tvrdí, že zúčastnění učni jsou zodpovědnější v přístupu k učení i školní docházce. Jsou totiž motivováni mimo jiné také příspěvkem v řádech stokorun, který dostanou pouze při splnění nulové neomluvené absence v daném měsíci. Nelze jim prý upřít ani skutečný zájem o obor.

„Počty učňů se díky podpoře zvýšily. Jak se uplatní, zatím vyhodnotit nelze. Budou teprve letos vycházet ze školy. Máme však mezi nimi hodně nadaných žáků,“ nechtěl tak úplně předjímat ředitel Střední průmyslové školy polytechnické ve Zlíně Petr Pagáč.

Učeň třetího ročníku této školy, sedmnáctiletý Daniel Bezděk se rozhodl pro obor strojní mechanik. Přiznal, že kromě opravdového zájmu o obor ho v jeho výběru motivovala i podpora od kraje. „Obor mě baví. Nemám obavy o to, že bych nezískal zaměstnání. Mám ostatně v plánu dodělat si pak ještě i maturitu a předpokládám, že se mi podaří sehnat práci brzy,“ míní Bezděk, který díky své šikovnosti bude reprezentovat školu v krajském kole soutěže v oboru zámečník.

Zájem o čerstvé majitele výučních listů řemeslných oborů potvrzuje i loňský absolvent oboru tesař František Chudoba. „Přijali mě do firmy vlastně hned následující měsíc po vyučení. Sice jsem měl menší plat, ale získal jsem praxi. Škoda, že jsem nemohl absolvovat podporovaný obor, ale co už se dá dělat,“ pousmál se.

Podle jeho názoru to letošní vyučenci nebudou mít s hledáním místa o nic těžší, než on.

O budoucnosti svého patnáctiletého syna má jasno Radka Smetanová ze Zlína.

„Můj syn ukončuje devátý ročník základní školy. Zvažovali jsme, kam půjde dál a nakonec jsme se rozhodli, že ho přihlásíme do učebního oboru instalatér na škole, která se účastní programu podpory řemesel Zlínského kraje. Tvrzení, že řemeslo má zlaté dno, má něco do sebe a pokud se nám dík podpoře kraje podaří ušetřit nějakou tu korunu, budeme rádi,“ pousmála se.

Aktuální počet absolventů řemeslných oborů na ÚP

  • Strojní mechanik – strojník: 0
  • Strojní mechanik – stroje a zařízení: 0
  • Nástrojař: 0
  • Lakýrník:0
  • Klempíř – stavební výroba: 0
  • Sklář: 0
  • Řezník – uzenář: 0
  • Zámečník: 2
  • Tesař: 2
  • Zedník: 2
  • Malíř – lakýrník: 2
  • Obrábeč kovů: 3
  • Instalatér: 4
  • Klempíř – strojírenská výroba: 7

Zdroj: Úřad práce Zlín

Finanční motivace učňů:

  • 1. ročník: 300,– Kč měsíčně, za vyznamenání jednorázově 1 500,– Kč
  • 2. ročník: 400,– Kč měsíčně, za vyznamenání jednorázově 2 500,– Kč
  • 3. ročník: 500,– Kč měsíčně, za vyznamenání jednorázově 5 000,– Kč

Podmínkou vyplacení částky je nulová neomluvená absence v daném měsíci.

Zdroj: Zlínský kraj