V návrhu ve výši 118,3 miliardy korun podle nich chybějí finance zejména na regionální školství, tedy mateřské, základní a střední školy. Všichni ale nejsou při protestech jednotní. Do stávky se například zapojí zaměstnanci a učitelé šesti základních a jedné mateřské školy ve Valašském Meziříčí, zúčastnit by se jí mělo sto pětasedmdesát lidí.

„Základní školy Poličná, Šafaříkova, Vyhlídka a Žerotínova včetně školních družin a jídelen budou uzavřeny. Mimo provoz bude také mateřská škola v místní části Podlesí. V Základní škole Masarykova se výuka omezí pouze na první stupeň,“ uvedla Alice Sekerková, referentka městského úřadu pro školství.

Podle mluvčího meziříčské radnice Josefa Beneše provoz v plné míře zajistí ostatní valašskomeziříčská školská zařízení i Středisko volného času Domeček, přestože někde bude část zaměstnanců stávkovat. „O protestu budou rodiče informováni prostřednictvím žákovských knížek svých dětí a letáků vyvěšených při vstupech do škol,“ uvedl mluvčí.

Do školy nepůjdou ani žáci v Loučce. „Budeme stávkovat, škola bude uzavřena,“ potvrdil ředitel Pavel Čučka. „Poslední kapičkou jsou pro nás škrty peněz na školní pomůcky. Že je školství prioritou, to jsou pouhé opakující se předvolební proklamace. Lidé jsou nespokojení a chtějí to dát najevo,“ konstatoval ředitel.

Finančně jsou podle jeho slov dlouhodobě nedoceněni nejen vysokoškolsky vzdělaní učitelé, ale také ostatní zaměstnanci školy. „Uklízečky a kuchařky dělají za minimální mzdu a beztak pro ně musíme shánět peníze, aby se každý měsíc na aspoň trochu slušnou úroveň dostaly. Chtějí se ale stejně jako my chovat tržně, k čemuž nás vláda nabádá. Přestože ze stávky nemám radost stejně jako ostatní zaměstnanci, jinudy cesta nevede,“ dodal Pavel Čučka.

Obdobná nálada panuje také v Základní škole Velké Karlovice. „Do stávky jdeme, zúčastní se jí všichni učitelé a škola bude v úterý zavřena. V provozu bude pouze školní kuchyně, vařit se bude,“ řekl ředitel školy Karel Vašut.

Naproti tomu valašskomeziříčská Základní škola Křižná spolu s malotřídkou v místní části Krhová provoz kvůli stávce neomezí, k protestu se přihlásilo pouze pět lidí. „Vyplynulo to z průzkumu, který provedla zdejší odborová organizace. Podporuji postoj odborářů a stávky se nezúčastním,“ uvedl ředitel školy Tomáš Najman.

Pro pasivní protest se v tomto týdnu rozhodli v meziříčské církevní škole Salvátor. „Výuku zajistíme v běžném rozsahu. Požadavky školských odborů podpoříme symbolicky, možná stužkou v klopě,“ uvedla zástupkyně ředitele Ludmila Cahová.

Takovýto postup se však na jiných školách kantorům nelíbí. „Už jsme si to v minulosti vyzkoušeli, a nic se bohužel nestalo. Ani úředníci, ani rodiče a děti to nepřesvědčilo. Obec na všechno také finančně nestačí. Za posledních šestnáct let se dohromady nic nezměnilo,“ konstatoval ředitel Základní školy Loučka.