Sotva se tato informace dostala na veřejnost, vyvolala řadu emocí stejně jako při předloňském zrušení Základní školy Zdeňka Fibicha. Předpokládaným datem administrativního sloučení obou uvedených škol by měl být 1. srpen 2009. Jako první se ozvali pracovníci Základní školy Žerotínova. „Zpráva o tom, že radní navrhují sloučit školy, na nás zapůsobila jako blesk z čistého nebe.

Naše škola je naplněna na sto deset procent, má dobré výsledky, ale přesto ji chtějí radní zrušit. A my se ptáme proč? Proč rušit jedinou školu ve městě naplněnou nad sto procent místo těch, které jsou nenaplněné,“ píše se v prohlášení, které zveřejnili na internetu. K tomuto kroku se radní rozhodli na základě prognóz nepříznivého demografického vývoje, který má pokračovat také v příštích letech. „Základní školy jsou nyní naplněny ze sedmašedesáti procent. Někde jsou minimálně přípustné počty žáků,“ vysvětluje vedoucí odboru školství, kultury a sportu Hana Skácalová.

Podle pedagogů však toto řešení optimální není. „Dnes máme ve městě problémy s mateřskými školami. Řada z nich byla prodána a teď nám chybí. A slučovat školy, které mají dobrou naplněnost i jméno, by byla podle mne velká škoda,“ konstatoval Petr Šulák, čerstvý držitel Ceny města za dlouholetou pedagogickou činnost.

„Jestliže jsou školy ve městě ze dvou třetin zaplněny, mělo by to město tři, čtyři roky finančně unést. A pak nebude mít takové problémy, jaké jsou dnes s mateřinkami,“ upozornil Šulák. Obdobný názor mají na slučování také ředitelé obou zmíněných základních škol. „Je to pro mne nepochopitelné řešení, stejně jako pro ostatní zaměstnance školy a rodiče dětí,“ uvedl Milan Kardoš, ředitel Základní školy Žerotínova.

Nadšený z navržené varianty není ani ředitel Základní školy Šafaříkova, který by mohl sloučením škol teoreticky pro tu svoji hodně získat. „Je to nesmysl. V souvislosti s novým systémem školní výuky budeme spíše všichni potřebovat přidat počet odborných učeben, a ne rušit školy. Chceme o tom jednat spolu s ostatními zástupci škol ve čtvrtek na odborném semináři na radnici,“ konstatoval Jiří Hruška.