„Starší dcera už se o sebe postará. Ale mladší třeťačku nemůžu nechat samotnou. Holky půjdou dopoledne k babičce a já si v práci tím pádem vezmu jen půl dne dovolené,“ naplánovala matka školaček.

Postarat se musí i o oběd. „Kromě školy nebude fungovat družina ani jídelna. Poslali nám dopis, že stávkovat bude víc než třicet pedagogů, tudíž musí uzavřít školu kompletně,“ vysvětlila Vsetíňačka.

Přidáno dostanou, ale stejně stávkují

Stávkujícím učitelům sice do jisté míry fandí. Není si ale jistá, zde je dobré takto protestovat na úkor dětí. Navíc mohli podle ní dát vědět o uzavření školy dříve.

„Jde hlavně o to, abych se stihla domluvit v zaměstnání. Ale v dnešní době je všechno rychlé. Asi bych to moc neřešila. Poslali dopis, navíc máme aplikace a jsme se školou ve spojení,“ odtušila Zeťáková.

Ve stejné situaci jsou rodiče školáků ze ZŠ Rokytnice druhé vsetínské školy, která se ve středu 6. listopadu ke stávce připojila.

„Naštěstí je manžel zrovna doma, takže to zvládneme. Jinak by byly na řadě babičky. Já si nemůžu vždycky vzít jen tak volno,“ krčí rameny Dagmar Fialová, která má syna v první třídě.

Školské odbory a potažmo školy podle ní rozhodly o stávce dost narychlo.

„Navíc si myslím, že tato stávka není vůbec na místě. Dětem to sice přijde vhod, ale je to dost drsné řešení. Učitelé přidáno dostanou a ještě stávkují. Taky to není moc dobré v návaznosti na kroužky, které jsou placené a další aktivity,“ zlobí se Dagmar Fialová.

Východisko pro rodiče a děti uzavřených škol nabídlo včera vedení vsetínské radnice. Společně s pracovníky volnočasového střediska Alcedo připravilo pro menší žáky náhradní program.

„Nenadálou situaci operativně řešíme. Proto jsme zařídili, že mohou rodiče malých dětí od prvního do čtvrtého ročníku využít náhradní program v Alcedu na Rybníkách v sousedství Střední odborné školy Josefa Sousedíka,“ uvedl vsetínský místostarosta pro oblast školství Tomáš Pifka.

Od půl osmé ráno do půl druhé odpoledne je tým lektorů Alceda připravený věnovat se až stovce žáků, o které by se rodiče z pracovních důvodů nemohli jinak postarat. Děti budou mít zajištěný pitný režim po celý den i svačinu.

Ilustrační foto.
Stávka učitelů se dotkne i Zlínského kraje

Někde jen symbolická podpora

Ke školám, které zůstávají v provozu, patří ve Vsetíně třeba Základní škola Luh. „Vyvěsíme ceduli, že podporujeme stávku, ale aktivně se do ní nezapojíme. To, že celkové ohodnocení učitelů je předvolebním evergreenem a je to nedůstojné, co se děje, na tom ale trvám,“ řekl ředitel školy Petr Kořenek.

Nelíbí se mu však zvolený způsob vystupování a řešení. Tedy formou stávky. „Školství potřebuje hlubokou diskuzi o tom, jak má fungovat. K čemu má připravit. Měli bychom se věnovat tomu, jak školství zmodernizovat a tím z učitele udělat učitele a ne administrativní sílu. Myslím, že to je velký problém našeho školství,“ upozornil Kořenek.

Co se dalších větších měst na Valašsku týče, v Rožnově se do stávky nezapojila žádná z městem zřizovaných škol, byť mnohde protestu vyjádřili podporu. Ve Valašském Meziříčí se do dnešní stávky ze škol zřizovaných městem Valašské Meziříčí zapojila Základní škola Šafaříkova a Mateřská škola Podlesí. Obě zařízení budou celý den uzavřená. „Rodiče byli o této skutečnosti s předstihem informováni. Ve zbývajících základních a mateřských školách bude výuka zajištěna, včetně Mateřské školy Bynina, která je odloučeným pracovištěm Mateřské školy Podlesí,“ shrnula situaci místostarostka města Yvona Wojaczková.

Z patnácti procent jsou sotva dva tisíce

Stávka se zdaleka netýká jen měst. Uzavřené zůstávají také některé školy v menších obcích. Třeba základní škola v Novém Hrozenkově. „Vedlo nás k tomu neplnění vládních slibů a dlouhodobé podfinancování školství,“ vysvětluje ředitel školy Igor Haša.

Připomíná, že na začátku roku se mluvilo o patnáctiprocentním růstu platů učitelů. „Poslední varianta měla být deset naplno a z toho sešlo. Ministr tvrdí, že je to osm procent, když jsem viděl nové tabulky, je to jen něco málo přes sedm procent, takže u nejstarších učitelů dělá přidání kolem dvou tisíc hrubého,“ počítá Igor Haša.

Demonstrace v Rožnově pod Radhoštěm v roce 1989.
Státní bezpečnost sledovala v roce 1989 i rožnovské chartisty

Vláda přidala, ale Faltýnek manipuluje

Opírá se mimo jiné do prvního místopředsedy vládnoucího hnutí ANO Jaroslava Faltýnka. „Ten tvrdí, že se přidává každý rok deset procent, je neskutečný manipulátor,“ kroutí nesouhlasně hlavou Haša.

Na druhou stranu ale uznává, že právě současná vláda, jako jedna z mála, učitelům opravdu výrazně přidala. „V předchozích letech, pokud vůbec bylo nějaké přidání, tak to byly jednotky. Dvě, tři procenta. Do médií se pustila úplně jiná čísla, skutečnost byla někde jinde,“ podotýká ředitel.

V hrozenkovské škole má stávka širokou podporu. „Hodně učitelů bylo pro, což mě překvapilo. Nejsme v tuto chvíli organizačně schopní zajistit výuku nebo nějakou alternativu. Tak jsme se dohodli, že uzavřeme školu úplně. Z údolí Hornovsacka jsme asi jediní,“ říká Igor Haša.

Definitivní rozhodnutí stávkovat padlo podle něj až v pondělí. Už v pátek ale na webových stránkách školy visela informace pro rodiče, že se stávka připravuje.

„V pondělí jsme se sešli, řekli jsme si varianty: omezit výuku, učit jen půl stupeň, být ve škole bez platu, stávkovat a jen hlídat děti nebo uzavřít školu úplně. Bylo to dost narychlo, to se mi samozřejmě nelíbí. V deset hodin už viselo, že jsme se rozhodli pro stávku a školu i družinu uzavřeme. Školní jídelna ale normálně vaří, odpoledne budou i kroužky Základní umělecké školy. Rodičům jsme ještě poslali zprávu v žákovských knížkách,“ popisuje ředitel ZŠ Nový Hrozenkov Igor Haša.