„Současná zima se tak řadí k nejdražším v regionu,“ řekl mluvčí Krajské správy a údržby silnic Vojtěch Cekota.

Silničáři očekávali nižší náklady. „Musíme teď zapojit do úklidu silnic i peníze, které jsme měli určeny k jiným účelům. Dokonce jsme rozpustili v zimní údržbě i svůj rezervní fond,“ povzdychl si ředitel Krajské správy a údržby silnic Bronislav Malý.

Zima na Valašsku je tradičně nejdražží v kraji.„Je to logické. Třetina okresu je položená ve vyšších polohách. Sněží tady dříve, více a sněhová pokrývka se drží déle,“ vysvětlil ředitel valašské správy silnic Jaromír Kořistka.

Silničáři se v regionu starají o více než pět set kilometrů cest. Pokaždé, když nasněží, bývá nejhorší situace v úsecích, které vedou do svahu a jsou značně dopravně vytížené.

Dramatická bývá zima napřiklad cestou na Sirákov, do Prlova, na Střelnou, do Horní Bečvy a samozřejmě do valašskomeziříčské části Hulince.„Jsou to úzké cesty. A když nejsou úplně suché, zůstávají na nich viset kamiony. Za nimi se řadí auta a my nemůžeme silnici ošetřit,“ přiblížil Kořistka.Celkové náklady na zimní údržbu silnic II. a III. třídy se v celém kraji dosud vyšplhaly na 43,9 milionu korun.

Ředitelství silnic Zlínského kraje (ŘSZK) tak už nyní musí využívat na financování údržby peníze mimo původní rozpočet. Kromě několika málo dnů vyjížděli v prosinci silničáři zmírňovat následky sněžení téměř denně, často s nasazením veškeré techniky a pracovníků. Vysoká byla i spotřeba posypových materiálů.

Na zimní údržbu pro rok 2010 mělo ŘSZK vyhrazeno 112,5 milionu korun. V období od ledna do března vyčerpalo 86 milionů korun. A od října do prosince téměř 44 milionů.Zima tak vystavila silničářům účet o 18 milionů korun vyšší, než kolik na ni měli v rozpočtu peněz. Proto museli sáhnout na rezervní fond, výnosy a peníze určené na projektové dokumentace.

Pro srovnání: zatímco zimní údržba krajských silnic v období od října do prosince 2010 stála 43,9 milionu korun, před rokem to bylo ve stejném období jen 25,7 milionu korun. A v roce 2008 dosáhly náklady 25,6 milionu korun.