Jde o unikát, který se na Valašsku a celé Moravě objevuje zcela poprvé. Až do pátku byl v České republice k vidění pouze na střeše Nové scény Národního divadla v Praze. „Nejsou to běžné fotovoltaické panely, ale speciální hydroizolační fólie s integrovanými tenkovrstvými fotovoltaickými články. Slouží zároveň jako krytina i elektrárna,“ vysvětlil základní princip majitel firmy Aspro Roman Zdráhal.

Na střeše víceúčelové haly na Bobrkách leží celkem pět set dvacet metrů modročerných pásů speciální fólie s výkonem 16,7 kilowat. Ročně dokáží vyprodukovat ze slunečního svitu přibližně sedmnáct tisíc kilowatthodin elektrické energie. „Ročně tak utržíme zhruba dvě stě tisíc korun. Při vynaložených nákladech dva a půl milionu korun se nám investice vrátí za deset až jedenáct let,“ dodal Zdráhal.

Podle jeho slov je představovaný systém ideální pro domy s rovnými střechami. Navíc nezabírá další zelené louky a je nedostupný vandalům. „Dá se využít pro výrobní, skladové, sportovní haly, supermarkety, ale také pro panelové domy,“ vyjmenoval Zdráhal.

Mimo to, že bude hala na Bobrkách sloužit jako příklad ekologické výroby energie, bude mít také další využití. V průběhu času zde firma Aspro částečně přesídlí, vzniknou také až tři nová pracovní místa. „To je pro nás dobrá zpráva. Je dobré vědět, že máme ve Vsetíně firmy, která dobře fungují i v dnešní době. Je mi také sympatické, že nabízený fotovoltaický systém je alternativou zastavování zelených luk solárními panely,“ uvedla vsetínská starostka Květoslava Othová.