„Pro rybáře to bývá svátek. Sám bych šel chytat, ale na Vsetínskou Bečvu nemám povolenku, půjdu se aspoň podívat,“ řekl rybář ze Vsetína Ctibor Kocarev.

Rybaření se věnuje dlouhá léta. Všímá si, že rybářů v posledních letech přibývá.

„Řekl bych, že je to životním stylem. Na lidi jsou v práci kladené čím dál větší nároky, mají čím dál větší stres. Hledají pak klid v přírodě. Rybaření je skvělé odreagování,“ míní Vsetíňan.

Vzestupnou tendenci v počtu členů zaznamenává Místní organizace Českého rybářského svazu (MO ČRS) v Rožnově pod Radhoštěm.

„Posledních sedm let členů přibývá. Minulý rok nás bylo téměř čtyři sta padesát,“ přiblížil předseda rožnovské organizace Pavel Kocián. Počet členů v celorepublikovém měřítku je podle něj ale naopak klesající.

„Doba se změnila. Dnešní rybáři vyžadují hlavně maximální servis. Organizace, které ho neposkytnou, přicházejí o lidi,“ vysvětlil. V Rožnově se tak rybářům snaží vycházet vstříc.

„Nechtějí mít například dříve běžné brigádnické povinnosti. Jsou vytížení v práci a nemají na ně čas. Radši místo toho zaplatí,“ doplnil Kocián.

Kromě dospělých mají o rybaření v Rožnově zájem také děti. V rybářském kroužku loni evidovali osmapadesát účastníků.
Členů pomalu přibývá také v MO ČRS Vsetín.

„V současné době máme přibližně tisíc členů,“ sdělil předseda vsetínské organizace Josef Tymrák. Číslo je to podle něj menší než v minulosti.

„Například před patnácti lety jsme měli podstatně víc lidí. Pak jich začalo ubývat. Poslední dva tři roky sledujeme mírný nárůst,“ vypočítal. I ve Vsetíně se snaží k rybaření lákat děti.

„Každoročně pro ně pořádáme kurzy, účast bývá kolem pětadvaceti mladých rybářů. Pak je ale otázka, kolika z nich záliba vydrží,“ dodal.

MÉNĚ RYB = MÉNĚ RYBÁŘŮ

Hlavním důvodem, proč v minulosti lidé z rybářských organizací ve velkém odcházeli, je mimo jiné markantní úbytek ryb.

„Ještě před dvaceti lety naši rybáři se pstruhovou povolenkou nalovili ročně dvacet, pětadvacet, dokonce třicet tisíc pstruhů. Dnes, když je to čtyři a půl tisíce, je to sláva,“ pokrčil rameny Tymrák.

Za snižujícím se množstvím ryb stojí podle rybářů především nešetrná regulace vodních toků a přemnožení predátorů, jako je vydra, kormorán nebo volavka.