Kolem deseti stolů ve francovolhotské hospodě zasedli mariášníci doslova z celé Moravy. „Dnešní účast je slušná. Přijeli hráči z Ostravy, Moravského Písku, Nového Jičína, Kopřivnice, Vsetína, Meziříčí i Brumova,“ vyjmenoval některá města hlavní pořadatel Milan Ptáček.

Turnaj byl pětikolový. Každé kolo trvalo bezmála hodinu. „Hráči jdou do každého kola s vkladem sto korun. Peníze se sčítají. Putovní pohár vyhrává ten, kdo získá nejvíc. Ceny máme ale připravené pro všechny účastníky,“ přiblížil základní pravidla Ptáček. Dodal, že zvláštní cenu si vždy odnáší také nejlepší domácí hráč.

Z Valašské Bystřice dorazil v sobotu poměřit své karetní schopnosti a míru štěstí Josef Válek. „Jezdívám na turnaje pravidelně. Zvládnu jich možná patnáct do roka,“ poznamenal zkušený hráč. Prozradil, že mariáši holduje už asi pětatřicet let. „Člověku to přináší zábavu i adrenalin,“ zamyslel se Josef Válek.

Nejstarším účastníkem sobotního klání karbaníků byl čtyřiasedmdesá­tiletý Alois Filák z Francovy Lhoty. „První kolo jsem měl špatné, druhé už to bylo lepší. Tak uvidíme, jak to půjde dál,“ bilancoval před třetím kolem domácí hráč.

Také on se alespoň posledních deset let snaží stihnout co nejvíce turnajů v roce. „Jezdívám i do Ostravy či Bohumína. Od listopadu hraji téměř každý víkend,“ prozradil Filák.

Radegast Cup není jedinou mariášovou akcí ve Francově Lhotě. Už nyní organizátor Milan Ptáček připravuje další turnaj. Bude jím tradiční Memoriál Jana Zimka, který byl místním knihovníkem a vášnivým mariášníkem. Tento turnaj se uskuteční 21. ledna 2012.