V lokalitě pod osadou Pulčín museli zlikvidovat dvě včelstva. U jednoho z nich se totiž objevila nebezpečná nákaza – mor včelího plodu.

Za oběť plamenům padly podle místopředsedy okresního výboru Českého svazu včelařů Vsetín Jana Bajzy čtyři úly a na čtyři desítky pláství s medem. Škodu včelaři odhadují na padesát tisíc korun. „Přestože se včelí mor objevil pouze u jednoho včelstva, museli jsme neprodleně zlikvidovat obě,“ zdůraznil Bajza.

Podle něj je mor včelího plodu naprosto nepředvídatelná a nevyzpytatelná nemoc. V okrese Vsetín se vloni a předloni objevila tři ohniska této pro včelstva zhoubné choroby. „Člověku ale mor včelího plodu nebezpečný není,“ uklidnil Bajza.

Původcem moru včelího plodu je bakterie nazývaná Paenibacillus larvae. Pakliže včelstvo napadne, pozná je zkušený včelař i čichem. „Včelstvo totiž nevoní po medu, jak je obvyklé. Cítit je naopak kyselý klihovitý zápach,“ přiblížil Jan Bajza. Dalším příznakem je poté narušené plodiště v úlu.

Mor včelího plodu se může projevit klidně jen u jednoho včelstva, pro chovatele to ale přesto znamená doslova katastrofu. Musejí totiž dokonale spálit a zlikvidovat všechna okolní ohrožená včelstva. Finanční škody jdou poté do desítek tisíc korun, o osobní újmě ani nemluvě.

„Chovatelé musí spálit také nářadí a pomůcky, které jsou z hořlavého materiálu. Kovové materiály opálit a dezinfikovat, půdu asanovat,“ vyjmenoval už před časem další tvrdá opatření proti šíření nákazy Petr Jínek z krajské veterinární správy. Kolem ohnisek je také vyhlášeno ochranné pásmo, v němž je zakázáno přemísťování včelstev bez zvláštního povolení až do odvolání.

Mor včelího plodu, který se aktuálně objevil u Lidečka, přidělal vrásky také dalším včelařům v regionu. „Strach má každý z nás. Karanténa je vyhlášena až po Lužnou. Je to blízko,“ přiznala Pavla Juřicová, chovatelka z Valašské Polanky.

Všichni včelaři nyní úzkostlivě sledují svá včelstva, hlídají jejich přemisťování. „Mor včelího plodu má totiž velmi bolestivé následky v podobě nutnosti spálit v podstatě vše. Pokud se k nám nákaza dostane, není úniku,“ připustila Juřicová.

Včelaři se proto soustřeďují zejména na takzvanou obnovu včelího díla. „To znamená, že ve včelích úlech nesmějí zůstávat příliš staré plásty. Jednotlivé rámečky by neměly být starší než tři roky,“ vysvětlila Juřicová.

Další důležitým ochranným krokem je preventivní léčba varroázy. To je další z nemocí, která nedá včelařům spát. „Oslabuje včely a ty pak snáze podlehnou i moru včelího plodu,“ poznamenala Juřicová.

Obávanou varroázu však podle Jana Bajzy z Lidečka valašští včelaři zatím zvládají dobře. Dílem i díky kvalitní osvětě mezi chovateli včel a důsledným preventivním opatřením a léčbě na podzim a v podletí.

Opatrnosti se v tomto případě není proč divit. Před třemi lety totiž nákaza roztoče varroa destruktor zlikvidovala na Vsetínsku pětinu všech včelstev.