Zaměstnanci muzea a informačního centra spolu se členy občanského sdružení Dědictví Velkých Karlovic tady zejména pro nejmenší návštěvníky připravili bohatý zábavný program nazvaný Sněhové jarní prázdniny.

Na prostranství za budovou muzea si mohly děti za podpory svých rodičů vyzkoušet například běh na starých lyžích či se sněžnicemi na nohou. „Soutěžilo se také v hodu koulí na terč, na příchozí čekalo i sněhové bludiště,“ doplnila Jarmila Adamová z karlovického infocentra. Na nejúspěšnější soutěžící z řad dětí poté čekaly ceny.

V okolí muzea vyrostly také tři obří sněhové sochy. Jejich autory byly známí regionální řezbáři a sochaři Zdeněk Matyáš a Roman Mikuš. „Měl tu s námi být ještě Martin Gaja, bohužel ale musel pro nemoc odříct,“ prozradil řezbář Roman Mikuš, který je veřejnosti známý nádhernými dřevěnými plastikami dravých ptáků. Také sněhová socha, která pod jeho rukama vyrostla před budovou muzea na prostoru zhruba tři krát tři metry, znázorňovala dvojici orlů. „Pracovat se sněhem je něco zcela jiného než se dřevem. Sníh není tak stabilní, navíc ani nemrzlo, takže stále odtával. Nebylo možné znázornit tolik detailů,“ popsal svou zkušenost s netradičním materiálem Mikuš.

Kromě sněhových soch vytvořených zmíněnými dvěma valašskými umělci vyrostlo v okolí muzea další nesčetné množství menších sněhových plastik, jejichž autory byly sami návštěvníci akce. Nejhezčí z nich nakonec organizátoři také odměnili.