„Kdysi jsem byla s tetou na svatojánském ohni v Malé Bystřici, a byl to moc pěkný zážitek,“ vzpomíná patnáctiletá dívka, pro niž se úterní večer stal symbolickým loučením se školou. „Těším se na setkání s kamarády i na to, co vatře řeknou lidé,“ dodává.

Kdy v Kladerubech v předvečer jmenin svatého Jana Křtitele naposledy pálili svatojánský oheň, nikdo nepamatuje. „Stará obecní kronika se ztratila. Z vyprávění pamětníků ale víme, že vatry tady v minulosti hořely. Když nás oslovili lidé, kteří je léta pálí v kraji okolo Radhoště, rozhodli jsme se tradici obnovit a zapálit vatru také u nás, na pomezí Valašska a Hané,“ vypráví starosta hasičů Michal Sváček.

Na samotném Radhošti letos oheň kvůli koronaviru nevzplál, z Hořanska však byla zdálky vidět hořící vatra v Zašové. „Víme o patnácti ohních na Vsetínsku, další zapálili na Novojičínsku,“doplňuje Sváček.

Příležitost setkat se ve večerní záři svatojánského ohně s místními lidmi si nenechal ujít ani správce kelečské farnosti. „Je to zajímavá inspirace i pro okolní obce. Snad už příští rok budou hořet vatry u kapličky nad Komárovicemi a na kopci Strážný nad Kelčí,“ věří farář Jan Bleša, jenž s kladerubským starostou Milošem Konečným oheň slavnostně zapálil.