Hlavními exponáty byly sněhové sochy, jejichž tvůrci byly především děti. Mnohdy ovšem za velké výpomoci rodičů.

Tvoření soch ze sněhu už počtvrté uspořádali členové spolku Dědictví Velkých Karlovic. „Vloni se akce nekonala pro nedostatek sněhu. I letos to nevypadalo nejlépe, ale nakonec se nám podařilo vše připravit," pochvalovala si předsedkyně pořádajícího spolku Jindra Zvěřinová.

U hospůdky v karlovském údolí Jezerné se sešly děti všech věkových kategorií. Jejich výtvory hodnotila odborná porota, do níž mimo jiné patřil akademický sochař Martin Gaja či výtvarnice Lenka Holčáková.

Úlohu neměla porota jednoduchou, malí tvůrci a jejich rodiče důkladně popustili uzdu fantazii. Na louce tak vznikly sochy zvířat, pohádkových postav i jiných objektů.

„Já například stavím pyramidu," prozradil během tvarování masy sněhu jedenáctiletý Vojta Kašpařík z Velkých Karlovic, který je mimo jiné také úspěšný sportovec. Nedávno jako biatlonista reprezentoval Zlínský kraj na dětské zimní olympiádě.

Až z Ostravy přijeli i s dítkem v sobotu dopoledne do Velkých Karlovic postavit sochu ze sněhu Petr Staniševský a Martina Ganobjaková. „Měla by to být postavička Mimoně, pokud se nám podaří," svěřila se mladá dvojice.

Na akci byli úplně poprvé. „O sněhových sochách jsme se dočetli na internetu," prozradil Petr Staniševský.

Kromě tvorby soch připravili pořadatelé ze spolku Dědictví Velkých Karlovic také další atrakce. Například jízdu na pytlích či soutěž v hodu sněhovou koulí na plechovky.